www.infoglobe.cz » Skotsko – výlet na ostrov Inchcailloch a hrad Kilchurn

Skotsko – výlet na ostrov Inchcailloch a hrad Kilchurn

Publikováno: 30.12.2017
Dnes vyrážíme do centrálního Skotska, přesněji do národního parku Loch Lomond and The Trossachs National Park. Loch Lomond je největším skotským jezerem s rozlohou 71 kilometrů čtverečních a maximální hloubkou 192 metrů. Na jezeře se rozkládá přes 30 malých ostrůvků a my se rozhodli navštívit jeden z nich.

čekání na přívoz, Balmaha

molo na ostrově Inchcailloch   loďka na ostrov Inchcailloch

Ráno přijíždíme do vesničky Balmaha, která leží na východním pobřeží jezera. Zde se nachází turistické centrum, ale také půjčovna lodí, pomocí kterých se lze na mnoho z ostrovů dostat. My však využíváme přívoz, který zde funguje na domluvě (nejdříve však od 9.30, v mrazivých dnech i později). Zároveň zde nabízejí i zapůjčení rybářského náčiní. Za pět liber kupujeme zpáteční lístek na maličký ostrůvek Inchcailloch (v překladu Ostrov staré ženy), který patří k přírodnímu dědictví Skotska. S převozníkem se domlouváme na zpátečním odjezdu a spolu s několika rybáři vyrážíme na ostrov. Jelikož celý Inchcailloch lze projít za přibližně hodinu a půl, rozhodneme se, že zvolíme co nejdelší možný okruh, při kterém lze vidět vše, co ostrov nabízí. Tajuplným lesem stoupáme do nejvyššího bodu ostrova – na kopec, který dosahuje výšky pouhých 85 metrů. Zde se nám naskytne nádherný výhled přes jezero Loch Lomond na další ostrůvky i kopce na pevnině. Je zde opravdu nádherně.

cestou do nejvyššího bodu ostrova

cestou do nejvyššího bodu ostrova   cestou do nejvyššího bodu ostrova

Po stezce pokračujeme dolů a po zbytek procházky nás již nečeká žádné stoupání. Omylem vyplašíme pár srnek cestou na malou pláž, kde se nacházejí i toalety a stoly na piknik, což je asi krom ukazatelů na stezce jediná známka moderní civilizace. Zamíříme zpět do lesa, až docházíme ke starému hřbitovu a rozvalinám kaple ze 14. století (Inchcailloch Burial Ground). Je zde pohřbena irská světice sv. Kentingerna, která zde žila v 8. století. Celé místo působí opravdu magicky. Přibližně po dvaceti minutách se dostáváme opět na molo, kde nás vyzvedává převozník a míříme zpět do Balmahy.

hřbitov a rozvaliny katedrály   hřbitov a rozvaliny katedrály

Po návštěvě ostrova Inchcailloch nás čeká několikahodinový přejezd. Na noc míříme do města Fort William, abychom se co nejvíce přiblížili ostrovu Skye. Projíždíme celým národním parkem Loch Lomond and The Trossachs National Park, čím jsme severněji, tím častěji se před námi rozprostírají pohoří s mírně zasněženými vrcholy, což vytváří nádhernou scenerii. Přibližně v půli cesty odbočujeme z naší hlavní trasy a děláme si půlhodinovou zajížďku. Ze všech pohledů a fotek, co jsme při plánování cesty viděli, nám totiž opravdu učaroval zdejší hrad Kilchurn Castle. Jedná se spíše už o zříceninu původního hradu, která leží na břehu jezera Loch Awe. Kilchurn Castle pochází z poloviny 15. století a nyní patří k nejfotografovanějším skotským hradům. Nicméně je plně otevřen pouze přes léto, tudíž jsme se k hradu pěšinou dostali pouze zvenčí.

na cestě z Kilchurn Castle do Fort William   Kilchurn Castle

Kilchurn Castle

Tento hrad je však důkazem, že úprava fotek udělá s realitou divy. Bohužel opravdu žádný zázrak naživo nečekejte. Jedná se o pěknou zříceninu, okolo které běhají ovečky a směrem od jezera se v dobrém počasí může nabídnout i krásný pohled, na což ale ve Skotsku musíte mít opravdu štěstí. Nás Kilchurn Castle trochu zklamal, náladu nám naopak ale zvedly zasněžené hory, vodopády a „chlupaté skotské krávy“ (plemeno skotský náhorní skot) v okolí.

vodopádky   na cestě z Kilchurn Castle do Fort William

GPS: (národní park) 56°04'55.0"N 4°33'05.6"W

Text a foto: Veronika SchubertováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Skotsko: Inverness – brána do Vysočiny – VIDEO
Publikováno: 13.8.2019
Nedaleko slavného jezera Ness leží u ústí stejnojmenné řeky do moře i starobylé město Inverness. Dnes slouží jako přirozené centrum celých skotských „Highlands”, tedy Vysočiny. I samo město ale stojí za zastávku a trochu zkoumání.

Skotsko – země, kterou budete proklínat, ale navždy milovat – VIDEO
Publikováno: 6.8.2019
Když jsem v 18 poprvé vyrazil sám do světa, bylo to právě do Skotska. Na měsíc v něm, kdy jsem ho skoro celé projel stopem, vzpomínám dodnes. Celých 7 let jsem se chtěl vrátit a konečně nastal ten čas. Nasedl jsem v Praze na motorku a vyrazil na zhruba 2000 kilometrů dlouhou cestu na severozápad.

Skotsko – The Hermitage, Perth a St Andrews
Publikováno: 3.2.2018
Opouštíme prázdninové letovisko Aviemore a vydáváme se směrem na jih. Naším cílem je městečko Perth, kde hodláme strávit poslední skotskou noc. Čeká nás více než dvouhodinová cesta autem.

Skotsko – národní park Cairngorms II
Publikováno: 27.1.2018
Po procházce okolo jezera Loch an Eilein se vracíme zpět na rychlý oběd do vesničky Aviemore a pak zase vyrážíme do zasněžené skotské přírody. Tentokrát nás čeká přibližně pětikilometrový okruh v lese Ellan Wood v okolí vesničky Carrbridge, která se nachází 20 minut jízdy autem od Aviemore.

Skotsko – národní park Cairngorms I
Publikováno: 20.1.2018
Z překrásného ostrova Skye se vydáváme zpět na pevninu. Směrem na východ jedeme přes 100 mil do prázdninového letoviska Aviemore, kde budeme trávit následující dvě noci.

Skotsko – krásy ostrova Skye
Publikováno: 13.1.2018
Brzy ráno se vydáváme na průzkum nádherného skotského ostrova Skye. Dnes nám poprvé předpověď počasí hlásí celodenní déšť, což nás zrovna na tomto krásném místě mrzí, ale jelikož jsou zde přeháňky opravdu velmi časté, je těžké výlet vhodně naplánovat.

Skotsko – Eilean Donan Castle a příjezd na ostrov Skye
Publikováno: 6.1.2018
Ráno se vydáváme na cestu nádhernou skotskou vysočinou (Highlands) směrem na severozápad. Cestou opět míjíme zasněžené vrcholky hor zahalené v ranní mlze, což nám nikdy nedá (stejně jako několika dalším turistům) a občas zastavíme, abychom si udělali pěknou fotku. Míříme tentokrát na místo, kam se z celého pobytu těšíme úplně nejvíce – na ostrov Skye. Cestu nám komplikuje uzavírka silnice, která naprosto poplete naší GPS navigaci, trochu nás vyděsí i rychle ubývající benzín při neustálém nabývání kilometrů při objížďkách a nedostatek čerpacích stanic. Nicméně nakonec vše dobře dopadá a my pokračujeme dále v cestě.

Skotsko – Glasgow a Clyde Muirshiel Regional Park
Publikováno: 23.12.2017
Na cestování po Skotsku jsme si vybrali poněkud netradiční podzimní termín. Dlouho jsme zvažovali, zda vyrazit i přes sníženou dobu denního světla, zimu a časté dešťové přeháňky, ale nakonec nás krásy Skotska a akční ceny letenek přece jen zlákaly. Pravidelnou linkou se létá mezi Prahou a Edinburghem, město Glasgow se pak nachází přibližně hodinu jízdy autem od Edinburghu. Nicméně jsme se však dopoledne rozhodli nejdříve zajet o kousek dál (stále však směrem na západ) a udělat si procházku v regionálním parku Clyde Muirshiel Regional Park.

Skotsko: Orkneje – čarovné ostrovy severu I.
Publikováno: 5.8.2013
Orknejské ostrovy leží na mohutných útesech severně od skotského pobřeží. Čítají přes 70 ostrůvků, z nichž asi jen 20 je trvale obydlených.

Skotsko: Orkneje – čarovné ostrovy severu II.
Publikováno: 12.8.2013
Nedaleko vesnice se nachází Yesnaby, jedny z nejobdivovanějších útesů, které jsme si nemohli nechat ujít. Při pohledu shora na tříštící se vlny se člověku tajil dech. Po prohlídce okolí jsme pokračovali směrem k tajuplným stojícím kamenům.

Skotsko: Země vřesu, jezer a ovcí I.
Publikováno: 10.3.2014
Již v létě 2011 jsem se byl ve Skotsku na několik dní podívat. Tentokrát to ale bylo jiné. A možná i trochu šílené. Tou dobou jsem byl čerstvě plnoletý student, pouze s letenkou domů, zhruba třemi sty librami v kapse a noclehem na první noc.

Skotsko: Země vřesu, jezer a ovcí II.
Publikováno: 17.3.2014
Po půl hodině jízdy vystupuji v Aberdour, rybářském městečku na pobřeží zálivu Forth. Zatím ještě vůbec netuším, kam bych měl jít, a tak se vydávám po šipkách Fife Coastal Path, asi i proto, že vede podél železnice (a tím zároveň i podél pobřeží).

Skotsko: Země vřesu, jezer a ovcí III.
Publikováno: 24.3.2014
Probouzí mne zima a kapky bušící na stěnu stanu. Možná by bylo lepší, kdyby v kempu nebyl teploměr – jeden stupeň nad nulou moc náladu nezvedne. Alespoň vítr se naštěstí trochu umoudřil. Rychle balím mokrý stan a doufám, že mi ruce úplně neumrznou.


Souvisejicí fotogalerie

Skotsko – Drsná příroda, středověká architektura a skvělá whisky
Co se vám vybaví, když se řekne Skotsko? Většině lidí asi skotská whisky, kilt, Lochnesská příšer...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Letní radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety vlakem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v hotelu Diana*** Nové Mesto nad Váhom s wellcome drinkem, snídaní a zapůjčením kol + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.8.2019
V horní části podtatranské obce Ždiar můžete navštívit novou letní expozici zachycující svět unikátních živočichů.

24.8.2019
Pro potřeby nejen Pražanů vzniklo další místo pro oddych a vycházky přírodou. Na území Prahy v Horních Počernicích bylo revitalizováno nehostinné území V Ladech (včetně vodních ploch) a vznikl nový lesopark.
23.8.2019
Do konce srpna s od pondělí do pátku v 10 hodin konají bezplatné prohlídky historického centra Trnavy. Sraz zájemců je vždy před Turistickým informačním centrem.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - ESTONSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 25. 8. 2019
svátek:Radim
dnes:
neděle 25.8.
24 °C
zítra:
pondělí 26.8.
24 °C