www.infoglobe.cz » Velká Británie, Seaford – výlet k Sedmi sestrám

Velká Británie, Seaford – výlet k Sedmi sestrám

Publikováno: 27.6.2022
Dnes se podíváme k pobřeží Lamanšského průlivu. Naším cílem bude tentokrát proslulá přírodní památka Sedm sester (Seven Sisters), která se rozprostírá mezi městy Seaford a Eastbourne v jižní části Anglie.

K ikonickým křídovým ústesům se vydáváme z okrajové části pobřežního města Seaford. Nachází se zde stylové pohostinství, kde se můžete občerstvit a pak vyrazit na 2,5hodinovou procházku (možnost půjčení kol). Zpočátku cesta, která je součástí národní sítě stezek (konkrétně South Downs Way), vede vedle regulovaných vodních kanálů (možnost plavby v kánoi), dalekosáhlých plání, kde se pasou stáda ovcí či krav a kde občas zahlédneme i ze země vystupující obranná opevnění (bunkry) z druhé světové války.

Country Park Seven Sisters

pohostinství u řeky Cuckmere   Country Park Seven Sisters

Postupně se dostáváme k pobřeží, kde sídlí správci zdejšího národního parku (Country Park Seven Sisters). Jedna z hospodářských budov je předělaná na kempingové účely, takže pokud chcete počkat na západ nebo východ slunce, můžete si tu rozložit věci. Toto úchvatné vyústění řeky do moře nazývané Cuckmere Haven přitahuje nejen statisíce turistů, ale i filmaře z celého světa. Pláž v Cuckmere Haven jste mohli vidět ve filmech Robin Hood s Kevinem Costnerem, v Harry Potterovi, ve filmu Pan Holmes či v seriálu Luther. Místní unikátní ekosystém nabízí pohled na ptáky, obydlené vodní louky nebo sem tam pobíhající zajíce. Pokud budete mít štěstí, uvidíte i hady, hromady ústřic, a dokonce mořské koníky.

Country Park Seven Sisters (stáda dobytka)

Country Park Seven Sisters – ústí   Country Park Seven Sisters – domy strážců parku (Cuckmere Haven)

Pokračujeme směrem k samotným útesům. Cestou míjíme památník kapitána Williama Charlese Campbella, který byl stíhacím pilotem během první světové války a přičinil se o více než dvě desítky vítězství. Po krátké chvíli již kráčíme po okraji křídových útesů, které jsou součástí národního parku South Downs (670 km2).

Cuckmere Haven (křídové útesy)

Cuckmere Haven – křídové útesy   Country Park Seven Sisters – opevnění

Název těchto útesů – Sedm sester – neodpovídá skutečnému počtu, neboť jich je celkem osm. Jmenují se Haven Brow, Short Brow, Rough Brow, Brass Point, Flagstaff Point, Flat Hill, Baily's Hill, Went Hill Brow. Pojmenování tohoto přírodního unikátu bylo údajně podle sedmi sester bydlících v domech na jednotlivých útesech. Ročně vlivem mořské dynamiky i počasí ubude přibližně 40 cm zdejší sněhobílé horniny.

Country Park Seven Sisters

Country Park Seven Sisters – památník Williama Charlese Campbella   Country Park Seven Sisters – Birling Gap

Po zdolání posledního vrcholu pokračujeme ke křídovému mysu Beachy Head. Cestou se kocháme výhledy na vesnice East Dean i Friston a pak odbočujeme k oblázkové pláži s návštěvnickým centrem a parkovacími plochami (Birling Gap). Na pláži si můžete vychutnat nádherný pohled na průliv i Sedm sester. Zdejší zástavba je rozhodnutím vlády odsouzena k zániku, a to kvůli silné pobřežní erozi a neochotě výstavby zábran.

Country Park Seven Sisters – Birling Gap

Po krátké zastávce pokračujeme k cíli našeho výletu – k majáku Belle Tout. Tato v současnosti již nefungující technická památka na vrcholu křídového výběžku (Beachy Head) je snad nejslavnějším obydleným majákem v Británii. Natáčel se tu totiž slavný britský seriál The Life and Loves of a She-Devil i James Bond (Dech života), dokonce byl maják zvěčněn i v písni „Belle Tout“ v podání britské rockové skupiny Subterraneans. V průběhu času sloužil jako navigace lodí (neosvědčil se), později k bydlení (luxusní apartmán) a v současnosti je z něj penzion. Pozoruhodností je, že v roce 1999 byl z důvodu ohrožení základů budovy v důsledku eroze posunut o celých 17 metrů od okraje útesu.

maják Belle Tout

Ve vodě se hrdě tyčí 43 metrů vysoký červeno-bílý maják Beachy Head. Jelikož se nachází pod samotným útesem, cesta k němu není možná. Tady se můžete rozhodnou, jestli vyrazíte do města Eastbourne, nebo se vrátíte do Seafordu. Z nedalekého Birling Gap je zajištěna autobusová linka do obou měst.

maják Beachy Head

Oblast je však také nechvalně proslulá celkem vysokým počtem sebevražd. Navzdory tomu si ale návštěvu bílých skvostů i zelených luk určitě užijete.

GPS: 50°44'52.6"N 0°11'24.5"E

 

Text: Oskár Mažgút

Foto: Beata Firicová

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Velká Británie, Brighton and Hove – nejlepší místo pro život
Publikováno: 30.5.2022
Dnes vás zavedeme do přímořského města Brighton and Hove. Jak již název naznačuje, jedná se o spojení dvou do roku 1997 (status města udělila královna Alžběta II. v roce 2001) samostatných měst, která nabízejí bohatou historii, nádherné památky, svéráznou kulturu i sportovní vyžití.

Velká Británie, Brighton – procházka po skvostném pobřeží
Publikováno: 12.2.2020
Po návštěvě 360stupňové vyhlídkové věže se dnes projdeme po brightonském pobřeží, které zdobí architektonicky úchvatné stavby. Pokud bychom se vydali směrem k dětskému hřišti King's Road, dostali bychom se ke zrekonstruovanému viktoriánskému altánku z roku 1884.

Velká Británie: Křídové útesy – poklad jihovýchodního pobřeží
Publikováno: 18.12.2017
Jedním z nejkrásnějších pokladů jižní Anglie jsou křídové útesy – Seven Sisters – na jihovýchodním pobřeží. Jejich krása láká kromě turistů i filmaře, kteří ze Seven Sisters učinili například vysněné místo hlavních hrdinů filmu Pokání (s Keirou Knightley).

Velká Británie, Brighton – královská rezidence jako z pohádky
Publikováno: 19.2.2020
Od velkolepého mola Palace Pier se skrz zahradu (park) Old Steine vydáme k jedné z nejvyhledávanějších atraktivit města Brighton, k bývalé královské rezidenci Royal Pavilion.

Velká Británie: Londýn – britský velikán v umění a kultuře
Publikováno: 3.5.2017
Pokud se někdy vydáte do Anglie, určitě budete chtít navštívit Londýn. Ale vzápětí si položíte otázku – co kromě legendárních červených autobusů a Big Benu uvidím? Vyplatí se to? Rozhodně ano. A je hned několik důvodů. Londýn je především městem historie, umění a kultury. Pro ty, kteří si rádi vyjedou do muzea či galerie, je jako stvořený.

Anglie, Lake District – výlet do divokých hor a k průzračným jezerům – VIDEO
Publikováno: 16.7.2019
Největší národní park Anglie láká hlavně na nádherné výhledy, hluboká údolí a asi 60 průzračně čistých jezer. Díky mnoha biofarmám a minipivovarům je ale zároveň rájem pro gurmány. Zastavil jsem se v něm po cestě do Skotska a už v první moment mě mrzelo, že jsem si nevyhradil víc času.

Anglie: Yorkshire Dales – ráj pro procházky přírodou – VIDEO
Publikováno: 23.7.2019
Nedaleko krásného historického města York ve střední Anglii navštivte i národní park Yorkshire Dales. Čeká vás poklidný a nádherně zelený anglický venkov a desítky příležitostí pro pohodové procházky.

Velká Británie, Lewes – tradiční anglosaské městečko
Publikováno: 20.11.2019
Po přírodních i architektonických krásách Walesu se přesuneme na jih Anglie. Přesněji do historického kraje Sussex, kde bude naší první zastávkou městečko Lewes.

Velká Británie, Brighton – akvárium mořského života
Publikováno: 27.11.2019
Dnes navštívíme druhé nejstarší fungující akvárium na světě – Brightonské akvárium (Sea Life Brighton). Zajímavé je nejen kvůli historii sahající do roku 1872, ale také můžete absolvovat procházku nejdelším anglickým podmořským tunelem.

Velká Británie, Brighton – nejkrásnější rozhledna v Anglii
Publikováno: 6.10.2017
Brighton je snad nejoblíbenější a nejznámější přímořské letovisko na anglické straně Lamanšského průlivu. Kdysi byl Brighton pouhou rybářskou vesnicí, která v 18. století začala bobtnat v oblíbené letovisko, kam se začaly sjíždět vyšší společenské vrstvy Anglie, aby nasály čerstvý mořský vzduch a odpočinuly si v lázních. Dnes je Brighton přístupný všem. Jeho oblázkové pláže lemují obchody se suvenýry a různé atrakce.

Velká Británie: Folkestone – vstupní brána na ostrov
Publikováno: 26.12.2011
Městečko Folkestone bylo v minulosti jen málo významnou rybářskou osadou na pobřeží Lamanšského průlivu (někdy nazývaného Doverská úžina). Změna přišla až začátkem 19. století, kdy tam postavili železniční stanici a přístav, přes který vlaky po trajektech směřovaly na evropskou pevninu (do francouzského přístavu Boulogne).

Velká Británie, Birmingham – průmyslové město v srdci Anglie
Publikováno: 4.8.2017
Birmingham je známý především fanouškům sportu, protože údajně zde se zrodil koncept celoevropské fotbalové ligy a tenis, který přímo v tomto městě na konci 50. a začátku 60. let 19. století vznikl. Město bylo založeno v období příchodu Anglosasů, ale teprve v polovině 12. století začalo stát za řeč jako centrum obchodu.

Velká Británie, Canterbury – prastaré opatství a světoznámá katedrála
Publikováno: 22.9.2017
Jednou z hlavních atrakcí nevelkého anglického města je slavná katedrála, kde sídlí arcibiskup z Canterbury, nejvyšší hodnostář anglikánské církve. Canterbury je však místem významným pro křesťanství již dlouho. Svatý Augustin zde poprvé pokřtil do té doby pohanské Anglosasy a právě svatý Augustin se zde v roce 597 stal vůbec prvním anglickým biskupem. Jeho hrob kousek od městských hradeb svým náboženským významem dokonce předčí samotnou katedrálu.

Velká Británie, Bristol - pohled do Jihozápadní Anglie
Publikováno: 20.9.2013
Poměrně velké anglické město a zároveň samostatná správní jednotka má okolo milionu obyvatel ve své aglomeraci. Samotné město pak přibližně 400 tisíc.

Velká Británie, jižní Devon – krajem sira Francise Drakea i Agathy Christie
Publikováno: 26.2.2017
Pokud chcete nasát atmosféru tradiční Anglie s kamennými domky, doškovými střechami a třpytícím se mořem v dáli, zakroužkujte si na mapě oblast jižního pobřeží hrabství Devon.

Velká Británie, Londýn – Piccadilly, Green Park a Haymarket
Publikováno: 11.7.2014
Po návštěvě oslnivého Trafalgar Square pokračujeme dál po známých památkách Londýna.


Souvisejicí fotogalerie

Velká Británie, Brighton and Hove – skvost jihovýchodní Anglie
Pojďte se spolu s námi projít po dvou kdysi samostatných městech, která nabízejí bohatou historii...

Velká Británie, Oxford – synonymum vzdělanosti
Prostřednictvím následujících fotografií vás zavedeme do hrabství Oxfordshire, kde navštívíme jed...

Velká Británie: Windsor a Eton – dvě města v jednom
Navštivte prostřednictvím následujících fotografií dvě krásná anglická města hrabství Berkshire, ...

Velká Británie, Brighton – podmořský svět
Prostřednictvím dnešní fotogalerie se vydáme poznávat druhé nejstarší fungující akvárium na světě...

Velká Británie, Lewes – městečko s nezapomenutelnou atmosférou
Pokud milujete typickou anglickou architekturu, určitě se vydejte do nádherného městečka Lewes, l...

Velká Británie: Muzeum Battle of Britain
Významnou a navštěvovanou atrakcí blízko Lamanšského pobřeží je Muzeum Battle of Britain v obci H...


Souvisejicí videa

Velká Británie, Londýn – „pupek světa” na Temži
Každý, kdo byl v Londýně, zná klasické památky jako Big Ben, Trafalgar Square, Tower Bridge nebo ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

2.7.2022
Vydejte se na výlet a poznejte tajemství slovenské přírody s novou aplikací Lesmír, která simuluje skutečného průvodce. Naviguje vás po trase vybrané „lesmírné“ stezky.  
29.6.2022
Evropská environmentální agentura sestavila žebříček nejkvalitnějších vod na koupání v rámci Evropské unie. Dobrou zprávou je, že až 85% evropských měst má vodu na koupání v excelentní kvalitě. Jak obstály jednotlivé krajiny resp. lokality, se dozvíte v následujících řádcích.
28.6.2022
Aktuální ročník festivalu Hudební léto nabídne 10 nezapomenutelných koncertů a uměleckých vystoupení z různých hudebních žánrů. Příznivci kvalitní hudby se opět můžou těšit na bohaté kulturní léto v lázeňském městě Trenčianské Teplice.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 4. 7. 2022
svátek:Prokop
dnes:
pondělí 4.7.
18 °C
zítra:
úterý 5.7.
19 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X