Slovensko: Trenčín a jeho hradní skála
Publikováno: 6.1.2011
Dvě zřejmě největší pamětihodnosti západoslovenského krajského města Trenčín jsou spojeny s mohutným skalním útesem. Jde o majestátní Trenčínský hrad a o unikátní nápis z římských dob na úpatí skály.
Je téměř nemožné projíždět po západním Slovensku a nenavštívit Trenčín. Přibližně 50-ti tisícové krajské město totiž vždy bylo a je významným dopravním uzlem. Jen pamětník si dnes na velké křižovatce jižně od města vzpomene, že právě tudy měla kdysi vést dálnice D1 z Prahy přes Brno až na východ bývalé federální republiky a v těchto místech se k ní měla připojovat odbočka z Bratislavy, označovaná tehdy jako D61. Časy se však změnily a dnes D1 prochází kolem města nikoli od západu na východ, ale směrem severojižním (z Bratislavy na Žilinu). Samotné město dálnice obchází v uctivé vzdálenosti, což by určitě nemělo být příčinou toho, že se turista městu vyhne.

Město jako takové má nemálo zajímavých atrakcí, dvě z nich však svým významem i turistickým zájmem převyšují ostatní. Obě spojuje majestátní útes s impozantní siluetou hradu. Zbytky středověké pevnosti prošly v nedávné minulosti výraznou rekonstrukcí, přesto si budou i od příštích generací vyžadovat mimořádnou pozornost, jak naznačují poškozené hradby, jež se na několika místech začínají rozpadat. Vystoupat se dá i na věž, ale my se dnes spokojíme jen několika jarními výhledy z dolní části hradu. Historické centrum města je obklopené novodobými sídlišti, ostrov na řece Váh sportovišti, jejichž podoba se možná brzy změní.



Delší čas se totiž hovoří o potřebě výstavby nového železničního přemostění, jež by umožnilo napřímit současnou trasu kolejnic. Bez této úpravy není možná modernizace frekventované železniční tratě, mezi Bratislavou a Žilinou, na vyšší přepravní rychlost. Záměry architektů dostávají konkrétní podobu, jak dobudovat město až k dosud málo využívanému břehu řeky - vytvořením nové čtvrtě s nábřežní promenádou.



Z výhledů můžeme v dálce vidět barokní stavbu kláštera ve Skalce nad Váhem nebo pozorovat ruch na už zmíněné dálnici u odpočívadla v Zamarovcích – pokud někomu název této obce připomíná příjmení známého spisovatele a propagátora antických dějin Vojtěcha Zamarovského (1919-2006), nemýlí se, skutečně pocházel z Trenčína.


Na úpatí skalního masivu, nedaleko železničního a autobusového nádraží, nelze přehlédnout secesní budovu hotelu Tatra. Pozornost by jí měl věnovat i turista, který neplánuje ubytovat se v hotelu. Skrz hotelové foyer se totiž dalo vyjít na zadní prosklenou terasu, což bylo jediné místo, odkud se dal vidět historický nápis vytesaný do skály (minulý čas používám proto, že nedávno v tisku proběhla zpráva o tom, že do roku 2012 nebude možný, z důvodu rekonstrukce hotelu, přístup k nápisu). Zanechaly ho tu římské legie, jež zde údajně přezimovaly v roce 179–180 n.l. během výpravy císaře Marka Aurélia a jeho syna Commoda proti germánským kmenům Kvádů, které toto území obývaly ještě před příchodem Slovanů.

Jelikož se tento nápis vyskytuje ve střední Evropě nejseverněji od Dunaje, který tvořil hranice římské říše (Limes Romanus) a objevili ho až v 19. století, vyskytly se v minulosti i pochybnosti o jeho pravosti. Ty však vyvrátil koncem 20. století nečekaný nález náhrobního kamene v severní Africe, na němž se ve výčtu statečných činů zemřelého legionáře uváděla i účast na vítězné výpravě u Laugaricia.


Jak vznikl název Laugaricio (údajně shodný s pojmenováním Leukaristos, jež na nejstarší známé mapě světa použil Ptolemaios), nevím. Zavítáte-li do některé místní hospody, zdejší „štamgasti“ se s vámi rádi podělí o svérázný slovanský výklad tohoto názvu (nezapomeňte jim pochválit tradiční místní lihovarnickou značku Old herold, případně pravou „bošáckou“ či hokejovou Duklu). Údajně vznikl z varovného staroslovanského spojení: „lauka v rici“, tedy vyjádření pohromy nad zničenou lávkou přes řeku, ať už povodní nebo nepřítelem. Toto vysvětlení si snad zapamatuje každý, kdo do Trenčína zavítá.
Text a foto: Jiří Výborný
Vložit nový příspěvekSouvisejicí články
Publikováno: 9.11.2016
Navštívili jsme snad nejkrásnější památku Trenčianských Teplic – Hammam – a vydali jsme se do lázeňského parku, kde jsme posledně obdivovali Kursalon. Dnes budeme v procházce pokračovat a zároveň objevovat mnoho dalších staveb a malebných zákoutí.
Publikováno: 5.9.2017
Hradu, který kdysi z vysoké skály střežil údolí řeky Váh, si všimnete už z dálky a rozhodně by byla škoda se na něm po cestě nezastavit. Za návštěvu ale stojí i celé město Trenčín, které kolem něj postupně vzniklo – mimo jiné patří mezi 3 nejstarší města Slovenska. Pojďme se do něj nyní podívat.
Publikováno: 4.6.2017
Minulý týden jsme začali s poznáváním lázeňského města Piešťany. Navštívili jsme
Kolonádu, městský park i Kursalon. Dnes bude naší první zastávkou Dům umění.
Publikováno: 14.5.2017
Dnes vás zavedeme do království malých modelů dobových rekonstrukcí hradů, zámků, rodných domů slovenských osobností, jakož i rozhleden, kostelíků a dalších významných staveb.
Publikováno: 23.8.2020
V době, kdy epidemie koronaviru uzavřela hranice a znemožnila nám volně cestovat, přiletěly přímo z vesmíru na území Slovenska kousky meteoritu. Tato nevšední událost nás natolik zaujala, že jsme se vydali na cestu za hledáním meteoritů do Bánovců nad Bebravou.
Publikováno: 28.7.2021
Zoo Bojnice vás zve na prohlídku nejen zcela nového pavilonu slonů, ale i do oblíbené expozice motýlů. Navíc vás čekají nové zvířecí přírůstky či naučné akce.
Publikováno: 9.2.2022
Po dvou letech příprav a dvou výběrových kolech z osmi kandidujících měst se stalo krajské město Trenčín držitelem titulu Evropské hlavní město kultury roku 2026. Město kandidovalo se sloganem Pěstování zvědavosti.
Publikováno: 15.7.2020
Dnes se do Trenčínského kraje podíváme naposled. Začneme procházkou po obci Mojtín, která se rozprostírá v severní části Strážovských vrchů a je známá především lyžařským střediskem.
Publikováno: 1.7.2020
Jakmile vstoupíte do Trenčínského kraje, ocitnete se v Matoušově království, které nese název po nejmocnějším vládci a uherském šlechtici jménem Matúš Čák Trenčianský. V tomto království nejenže můžete obdivovat krásy přírody a historických památek, ale také navštěvovat obce, města, restaurace a hotely, které se společně snaží nabízet služby a tradice tak, aby měl každý pocit, že je doma.
Publikováno: 10.6.2020
Trenčínský kraj sice nepatří mezi největší kraje na Slovensku, ale nabízí množství výletních cílů.
Publikováno: 14.11.2021
Dnes se vydáme nedaleko obce Ladce, která je známá hlavně díky cementárně (postavena byla již v roce 1889). S tou souvisí i přírodní dominanta v podobě nejvyššího vrchu Butkovských bradel – hory Butkov, která je desítky let dobývána, aby vydala své bohatství v podobě vápence.
Publikováno: 16.12.2019
Před pár dny se podařilo Slovensku na 14. zasedání Mezivládního výboru na ochranu nehmotného kulturního dědictví UNESCO zapsat drátenictví do seznamu světového dědictví.
Publikováno: 27.12.2019
Letos se uskutečnil první ročník ankety o NEJ infocentrum Slovenska, do které se zapojili všichni členové Asociace informačních center Slovenska (AICES).
Publikováno: 11.3.2020
Středověký klenot Pováží – hrad Beckov – si na letošní sezonu připravil několik nevšedních akcí, jejichž přehled vám dnes přinášíme.
Publikováno: 31.5.2020
Minulý týden jsme psali o historii výstavby a symbolice morových sloupů v Evropě, dnes se zaměříme na tyto pamětihodnosti na Slovensku. Největší zastoupení tu mají mariánské sloupy. Ty jsou typické vyobrazením Panny Marie s dítětem nebo sochou Immaculaty (Neposkvrněné Panny Marie) na jejich vrcholu.
Publikováno: 1.1.2023
Severovýchodně od sídelního města Trenčanského kraje leží Dubnica nad Váhem. Toto více jako 25-tisícové město získalo svůj městský statut jen relativně nedávno, a to v roce 1960, a zároveň se jedná o největší slovenské město, které není okresní, protože spadá pod okres Ilava.
Publikováno: 10.3.2015
Jednou z nejkrásnějších vesnic Slovenska jsou zcela určitě malebné Čičmany. Široko daleko jsou známé díky krásným, dodnes velmi dobře zachovaným dřevěnicím, pro které jsou typické bílé ornamenty podobné výšivce. Ale Čičmany toho domácím i návštěvníkům dokáží nabídnout mnohem víc.
Publikováno: 7.4.2015
Slovensko je zemí bohatou na hrady, zámky a zámečky, které bychom mohli počítat na stovky. Na volné dny jsme si naplánovali několik výletů, z nichž nás jeden přenesl v čase, konkrétněji do středověku. Navštívili jsme totiž tajemný čachtický hrad.
Publikováno: 9.8.2012
Jedna z nejkrásnějších a nejzachovalejších hradních zřícenin, která byla začátkem letní sezóny v tomto roce po rozsáhlé několikaleté rekonstrukci opět otevřena pro širokou veřejnost, rozhodně stojí za návštěvu.
Publikováno: 1.11.2012
Nevelká obec Lednice, ve které žije něco přes 1000 stálých obyvatel, se stala dalším z cílů našich výletů po Slovensku. Kde se nachází, jaké krásy ukrývá a čím si získala naše srdce, se dočtete v následujících řádcích.
Publikováno: 2.5.2013
Trenčianské Teplice jsou malé lázeňské město, schoulené pod Strážovskými vrchy, takže z každé strany je obklopují kopce plné zeleně. Za léčivými účinky sirných pramenů sem přicházejí lidé z různých částí světa.
Publikováno: 17.4.2014
Na západním Slovensku u řeky Váh leží jedno z nejstarších Slovenských míst, které bylo od pradávna centrem obchodu, hospodářství i kultury. Město králů, módy a také nejznámějšího festivalu na Slovensku. Přijměte naše pozvání na malou procházku městem Trenčín, klenotem středního Pováží.
Publikováno: 24.9.2015
Svérázný region Horní Nitra nabízí nespočet atrakcí, míst a výletů do přírody. My vás dnes provedeme turisticky atraktivními lokalitami, jejichž návštěvou určitě neprohloupíte.
Publikováno: 19.10.2016
Unavení z každodenních povinností jsme se rozhodli vydat se někam za odpočinkem. Při prohlížení mapy naše pohledy padly na lázeňské městečko Trenčianské Teplice, nacházející se jen pár kilometrů od Trenčianské Teplé.
Publikováno: 25.10.2016
Po delší době jsme opět navštívili ne sice nejvyšší, ale dozajista jedny z nejkrásnějších hor na Slovensku – Vršatská bradla.
Publikováno: 26.10.2016
V předchozím díle jsme si řekli něco o historii Trenčianských Teplic, dnes už budeme objevovat jednotlivé památky a místa, která prostě musíte vidět.
Publikováno: 2.11.2016
Navštívili jsme vybrané památky, ochutnali lázeňské oplatky a rozhodli jsme se zkusit sílu místní léčivé vody. A kde jinde bychom mohli absolvovat proceduru než v ikonické stavbě městečka jménem Hammam.
Publikováno: 17.11.2015
Slovenský region Pováží ukrývá mnoho přírodních, ale i lidskou rukou vytvořených krás. Za jednou z nich se dnes vydáme. V blízkosti Nového Mesta nad Váhom se nachází obec Beckov, kterou většina z nás zná podle její největší dominanty – hradu Beckov.
Publikováno: 31.5.2016
V rámci toulek po Slovensku dnes zavítáme do malé obce v okrese Púchov, kde se nacházejí nejmladší slovenské lázně, vodní nádrž, lesopark a samozřejmě nechybí ani malebná příroda. Pokud tipujete, že se jedná o obec Nimnica, tipujete správně.
Souvisejicí fotogalerie
Severovýchodně od sídelního města Trenčianského kraje leží Dubnica nad Váhom. Toto více než 25-ti...
Na úpatí Malých Karpat se rozprostírá městečko Brezová pod Bradlom, které je historicky spjato s ...
Nedaleko královského města Trenčín se rozprostírá lázeňské městečko Trenčianské Teplice, které je...
Region Pováží nabízí množství hradů, ale jen málo z nich je tak dominantních, že už z dálky ohrom...
Mezi Púchovem a Považskou Bystricou (u vodní nádrže Nosice) se nachází obec Nimnica, která kromě ...
Nepřehlédnutelná dominanta města Trenčín, která odedávna hlídala obchodní trasy spojující středom...
Prakticky v každém městě se dají najít zajímavá zákoutí a pohledy pro objektiv fotoaparátu, slove...
Souvisejicí videa
Severovýchodně od Trenčína leží Dubnica nad Váhem. Toto více jako 25-tisícové město se dostalo d...
V regionu Horního Pováží se nachází nevelká obec Nimnica, která je známá léčivou vodou. Najdete z...
Kousek od Nového Mesta nad Váhom v krásné přírodě Pováží se nachází obec Beckov a s ní i jedna z ...