www.infoglobe.cz » Izrael – město Haifa a hora Karmel

Izrael – město Haifa a hora Karmel

Publikováno: 7.5.2018
Z Tel Avivu se ráno vydáváme vlakem směrem na sever, abychom navštívili krásné město Haifa a udělali si procházku ve zdejším národním parku. Cesta vlakem je opravdu pohodlná, jedeme přesně na čas a ve stanicích je dostupná i wi-fi.

Haifa je třetím největším izraelským městem, rozkládá se od břehů Středozemního moře až na svahy hory Karmel. Město je o poznání čistší a svěžejší než Tel Aviv. Památek zde není moc, nicméně zdejší slavné Bahajské zahrady stojí jednoznačně za návštěvu. Haifa disponuje také kilometry krásných pláží a nachází se zde největší izraelský přístav.

vyhlídkové místo pod klášterem Stella Maris

K Německé kolonii, kde strávíme následující noc, přicházíme asi po dvaceti minutách. Tato malebná čtvrť se nachází pod slavnými Bahajskými zahradami a pochází z 19. století, kdy byla založena německými templery, kteří se usídlili v Izraeli. Některé domy mají stále nad dveřmi vyrytá jména svých původních obyvatel.

Německá kolonie   Německá kolonie  Bahajské zahrady

Po rychlém ubytování okamžitě vyrážíme obdivovat Bahajské zahrady. V čele jejich zelených teras se tyčí svatyně náboženství Bahá‘í – Bába. Celý komplex je od roku 2008 součástí světového dědictví UNESCO. Do areálu vedou dva vstupy, nicméně nelze projít celými terasami až nahoru ke svatyni. Navíc přímo k tomuto chrámu je možné se dostat pouze mezi devátou a dvanáctou hodinou dopolední. Ve 12 hodin lze využít také prohlídky v angličtině, která je zdarma. Ač se stoupáním ke svatyni značně zapotíme, zahrady nás poté odměňují skvělou relaxační atmosférou, plnou voňavých květin, svěžího vzduchu a úžasného výhledu přes celou Haifu.

Bahajské zahrady – vrchní přístup, svatyně Bába

Bahajské zahrady v záři ranního slunce  Bahajské zahrady – vrchní přístup  Bahajské zahrady – spodní přístup

Po návštěvě zahrad se vydáváme na dlouhou cestu městským autobusem do zastávky Univerzita, kde začíná stezka biosférickou rezervací UNESCO – pohořím Karmel. Vyskytuje se zde plno živočichů, jako jsou daňci, gazely, supi či sokoli. Stezka do rezervace začíná u silnice a hned na začátku se dostavuje spíše zklamání. Všude je plno odpadků a my se stále ujišťujeme, že jsme na správném místě. Čím více se vzdalujeme od silnice, mizí i množství nepořádku, nicméně cesta se chvílemi ztrácí, pak se zase objevuje plno dalších pěšinek, až nám vypoví službu i jindy velice užitečná GPS navigace. Jdeme tedy, jak uznáme za vhodné, nicméně téměř neustálý skvělý výhled směrem k městu nás alespoň částečně navádí. Postupně se konečně cítíme jako v rezervaci a jako bonus na protějším svahu vidíme i jednu ze slavných pravěkých jeskyň, které se na hoře Karmel nacházejí. Právě zde výzkum odhalil půl milionu let evoluce člověka – od neandrtálců až po paleolit.

pravěká jeskyně v rezervaci – hora Karmel   v rezervaci – hora Karmel

Popojíždíme městským autobusem zpět do centra. Cestou navštěvujeme klášter Stella Maris, kde vznikl řád karmelitánů. Pod klášterem je krásné vyhlídkové místo a také horní stanice futuristické lanovky, kterou sjíždíme dolů, kde poté obdivujeme ohromnou kovovou konstrukci původní ponorky, která patří zdejšímu Muzeu utajované imigrace a námořnictva. V závěru dne ještě chvíli relaxujeme na pláži a pak se zdejším metrem (což je pouze rychlejší a větší autobus) vydáváme zpět směrem k Německé kolonii.

futuristická lanovka   pláž

                Muzeum utajované imigrace a námořnictva   klášter Stella Maris   v klášteře Stella Maris

Haifa je krásné město a Bahajské zahrady opravdový unikát. Pokud plánujete dovolenou v Tel Avivu, určitě stojí za návštěvu, pokračovat pak lze třeba do Nazaretu. Rezervaci v pohoří Karmel bychom nicméně vynechali, případně důkladněji naplánovali jinou trasu.

GPS: 32°46'41.8"N 35°01'08.4"E

 

Text a foto: Veronika SchubertováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Izrael, pevnost Masada – symbol odhodlání a svobody
Publikováno: 20.1.2020
Tato starověká pevnost leží jen asi 3 kilometry od jižního konce Mrtvého moře, na okraji Judské pouště. Během 1. století př. n. l. ji nechal postavit Herodes Veliký. Již v době její stavby mělo toto místo významnou strategickou polohu. Masada leží v nadmořské výšce 30 metrů, přestože je postavena na skalnatém útesu vysokém 450 metrů. Jak je to možné? Jednoduše – Mrtvé moře totiž leží zhruba 430 metrů pod úrovní hladiny Středozemního moře.

Izrael – Eilat a okolí
Publikováno: 4.6.2018
Dnes nás čeká náš poslední den v Izraeli. A protože domů letíme až v noci, hned ráno si půjčujeme auto a čeká nás opravdu různorodý program.

Palestina, Betlém – na skok z Izraele
Publikováno: 28.5.2018
Ještě než se vydáme zpět na jih Izraele do města Eilat, čeká nás krátký výlet za hranice sousedního státu. Jedná se o Palestinu. Z necelých 4 milionů obyvatel zde žijí převážně muslimové a mluví se zde arabsky. Mezi Izraelem a Palestinou probíhají neustálé konflikty pramenící ze sporů o území a vymezení hranic.

Izrael – pevnost Masada a koupání v Mrtvém moři
Publikováno: 30.4.2018
Z překrásné oázy Ein Gedi pokračujeme po hlavní silnici podél Mrtvého moře, abychom navštívili slavnou starověkou pevnost Masada. Tato historická památka je součástí světového dědictví UNESCO již od roku 2001 a patří k hlavním turistickým atrakcím celého Izraele.

Izrael, Jeruzalém – Staré Město
Publikováno: 14.5.2018
Brzo ráno vyrážíme z Haify autobusem do Jeruzaléma, historicky proslulého města. Zde plánujeme strávit nadcházející dvě noci. Bydlíme jen pár kroků od Damašské brány, která je jedním ze vstupů do slavného Starého Města.

Izrael – přílet a návštěva Tel Avivu a Jaffy
Publikováno: 16.4.2018
Let do Izraele trvá přibližně 4 hodiny, je nutné však přičíst ještě necelou hodinu, než se z letiště v Ovdě dostanete do centra Eilatu. My přilétáme ve čtvrtek okolo jedenácté hodiny večerní a až v půl jedné ráno se zdárně dostáváme do postele. Určitě také dejte pozor na výběr ubytování. Lacinější varianty se zde provozují nejspíše načerno, tudíž je nutné předem s majiteli ubytování domluvit čas příjezdu. Doporučuji také projít si důkladněji hodnocení ubytování, my se hned na prvním místě trochu děsíme nad opravdu špinavým pokojem.

Izrael – Qasr al-Yahud a oáza Ein Gedi
Publikováno: 23.4.2018
Dnes nás čeká návštěva slavného území Qasr al-Yahud, které leží na východním břehu řeky Jordán, a poté výlet v oáze Ein Gedi.

Izrael: Kumrán – svitky od Mrtvého moře
Publikováno: 17.7.2013
Dnes se vydáme na jednu z nejznámějších archeologických lokalit světa do Kumránu, který se nachází na severozápadním břehu Mrtvého moře, v blízkosti města Jericho. Toto místo se proslavilo nálezem vzácných tzv. svitků od Mrtvého moře, nazývaných také Kumránské rukopisy.

Izrael: Zeď nářků – nejposvátnější místo Židů
Publikováno: 26.6.2013
V největším izraelském městě Jeruzalémě se nachází mnoho pamětihodností, posvátných míst a symbolů různých náboženství. Jednou z takových památek je i Zeď nářků, nebo Západní zeď, která láká miliony poutníků z celého světa, aby právě u ní vyslovili své modlitby.

Izrael: Haifa – neuvěřitelné Bahajské zahrady
Publikováno: 3.7.2013
V dnešním článku budeme v toulkách po Izraeli pokračovat. Tentokrát se vydáme do třetího největšího města Izraele, do města Haifa. Toto přístavní město nabízí nejen úchvatný pohled na Středozemní moře, ale i na tolerantní atmosféru a krásnou přírodu.

Izrael: Cézarea Přímořská – Herodesovo město
Publikováno: 10.7.2013
Cézarea Přímořská, nazývaná také Cézarei, nebo řecky Kaisareie je město nacházející se na Izraelské pobřežní planině u Středozemního moře, nedaleko většího města Hadera. Toto historicky důležité město patří mezi nejnavštěvovanější místa v zemi a proč je tomu tak, si povíme v dnešním článku.

Izrael: Mrtvé moře – sůl nad zlato
Publikováno: 19.6.2013
Na hranicích Jordánska a Izraele se nachází nejníže položená vodní plocha na světě, kterou všichni znají pod názvem Mrtvé moře. Toto bezodtokové slané jezero je nejen turistickým lákadlem pro cestovatele, zlatým dolem pro firmy těžící zde léčivou sůl, ale také klenotnicí bohaté a poutavé historie.


Souvisejicí fotogalerie

Izrael: Putování po Svaté zemi III.
Na Zemi snad není posvátnejšího místa než je stát Izrael a jeho památky. Většina pamětihodností j...

Izrael: Putování po Svaté zemi II.
Snad největší perlou Blízkého východu je stát Izrael, který v sobě spojuje bohatou historii, rozm...

Izrael: Putování po Svaté zemi I.
Židovský stát Izrael leží na Blízkém východě, v oblasti jihozápadní Asie, u pobřeží Středoze...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

26.10.2020
Pandemie koronaviru, která zasáhla celou Evropu, se nevyhnula ani organizaci Evropské noci vědců. V důsledku toho se poprvé od svého vzniku místo posledního zářijového pátku festival vědy v celé Evropě uskuteční 27. listopadu a ve změněném formátu.
23.10.2020
21. mezinárodní festival dokumentárních filmů – Jeden svět se uskuteční od 5. do 11. listopadu online!

21.10.2020
Zveme vás na návštěvu výjimečných turistických atrakcí, které se nacházejí v přírodě a potěší nejen dospělé, ale i děti. První z nich je největší dřevěný labyrint na Slovensku.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KAZACHSTÁN, UZBEKISTÁN a TÁDŽIKISTÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 26. 10. 2020
svátek:Erik
dnes:
pondělí 26.10.
12 °C
zítra:
úterý 27.10.
7 °C