www.infoglobe.cz » Izrael: Haifa – neuvěřitelné Bahajské zahrady

Izrael: Haifa – neuvěřitelné Bahajské zahrady

Publikováno: 24.9.2022
V dnešním článku budeme v toulkách po Izraeli pokračovat. Tentokrát se vydáme do třetího největšího města Izraele, do města Haifa. Toto přístavní město nabízí nejen úchvatný pohled na Středozemní moře, ale i na tolerantní atmosféru a krásnou přírodu.

Podzimní čtení vám přináší:

spoločnosť V-spoj s.r.o.

Ve městě Haifa (v překladu "krásné pobřeží") spolu již od nepaměti žijí různé etniky a náboženské skupiny v míru. Otevřenost a tolerance místních obyvatel se v pozitivním slova smyslu projevuje i na zvýšeném zájmu ze strany cestovatelů o toto město, které začalo svou historii psát již ve třetím století našeho letopočtu. Dnešní Haifa kromě moderního mezinárodního přístavu nabízí i pohled do historie spojené s různými tradicemi. Ale snad největším lákadlem pro turisty jsou úchvatné a dechberoucí Bahajské zahrady, které jsou zapsány na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Bahajské zahrady

Bahajské zahrady - pohádkový svět uprostřed pouště

Bahajské zahrady patří k jedněm z nejnavštěvovanějších míst v Izraeli. Denně je navštíví tisíce turistů a poutníků z celého světa. Rozprostírají se na hoře Karmel (Carmel), což v překladu znamená "Hospodinova vinice". Celkově 19 teras v délce 1 km a v šířce 400 metrů bylo budováno 10 let. Jejich oficiální otevření se uskutečnilo 22. května 2001 a vstup je dodnes zdarma. Celkové náklady na výstavbu dosáhly neuvěřitelných 250 milionů dolarů, a co je ještě překvapivější, jejich financování pocházelo z příspěvků často velmi chudých členů Bahajské víry. Na samotném vrcholu zahrad se nachází náboženská významná svatyně Bahajské víry - svatyně Bába. Jedná se o osmibokou stavbu s kupolí, která má 18 oken. Tato stavba je druhé nejposvátnější místo víry Bábizmu. Ale vraťme se zpět k samotným zahradám. Terasovité zahrady byly vystavěny z důvodu vyzvednutí duchovního významu již zmiňované Babové svatyně. Postaveny jsou v tzv. soustředných kružnicích, jako by vyzařovaly ze svatyně. Díky takovéto výstavbě vznikla nevšední tříkilometrová promenáda a odpočinková zóna zároveň, která patří k nejdelším a nejatraktivnějším stavbám v oblasti Středomoří. Není divu, že mnozí návštěvníci tohoto místa považují zahrady za osmý div světa a přirovnávají ho k již neexistujícím babylonským visutým zahradám. O přírodní krásu zahrad se stará celkem 70 místních zahradníků různých etnik a vyznání a 30 bahaistů, dobrovolníků z 12-ti zemí světa.

Bahajské zahrady
Bahajské zahradyBahajské zahradyBahajské zahrady
Otevření zahrad s sebou přineslo nejen oázu odpočinku a klidu, ale i vybudování množství ubytovacích zařízení v okolí, jejichž jedinečná atmosféra pouze zdůrazňuje význam této velkolepé přírodní památky. Haifa se tak rázem proměnila na město kultury, což potvrzují například i četná muzea, divadla, knihovny či galerie, které se zde nacházejí.

Bahajské zahrady (pohled na město Haifa)Bahajské zahradyBahajské zahrady
Pokud se vydáte na pouť nebo dovolenou do Izraele, neměli byste si nechat ujít návštěvu těchto geometricky uspořádaných zahrad, ve kterých na vás čekají tisíce květin, bylin, trav a stromů. Procházka po bílým štěrkem vysypaných stezkách s pozoruhodnými prameny kaskádovitě tekoucí vody pro vás bude balzámem na duši a toto neuvěřitelné dílo člověka uprostřed vyprahlé pouštní krajiny ve vás zanechá zážitek, který si budete ještě dlouho pamatovat.

Bahajské zahrady (pohled na město Haifa)
GPS: 32°48'41.6"N 34°59'07.5"E

Text a foto: Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Izrael, Jeruzalém – za hradbami Starého Města
Publikováno: 5.11.2022
Nejen jeruzalémské Staré Město ukrývá opravdové turistické poklady, proto se dnes vydáváme na procházku, která vede přímo za jeho hradbami. Začínáme na hoře Sion, jejíž jméno je pro židy pouze jiným výrazem pro stát Izrael. Tato hora se nachází za jihozápadní hradbou Starého Města, je tu prý pohřben biblický král David a měla zde probíhat velice známá poslední večeře Páně.

Izrael, Jeruzalém – Staré Město
Publikováno: 29.10.2022
Brzo ráno vyrážíme z Haify autobusem do Jeruzaléma, historicky proslulého města. Zde plánujeme strávit nadcházející dvě noci. Bydlíme jen pár kroků od Damašské brány, která je jedním ze vstupů do slavného Starého Města.

Izrael – město Haifa a hora Karmel
Publikováno: 7.5.2018
Z Tel Avivu se ráno vydáváme vlakem směrem na sever, abychom navštívili krásné město Haifa a udělali si procházku ve zdejším národním parku. Cesta vlakem je opravdu pohodlná, jedeme přesně na čas a ve stanicích je dostupná i wi-fi.

Izrael – pevnost Masada a koupání v Mrtvém moři
Publikováno: 22.10.2022
Z překrásné oázy Ein Gedi pokračujeme po hlavní silnici podél Mrtvého moře, abychom navštívili slavnou starověkou pevnost Masada. Tato historická památka je součástí světového dědictví UNESCO již od roku 2001 a patří k hlavním turistickým atrakcím celého Izraele.

Izrael – Qasr al-Yahud a oáza Ein Gedi
Publikováno: 15.10.2022
Dnes nás čeká návštěva slavného území Qasr al-Yahud, které leží na východním břehu řeky Jordán, a poté výlet v oáze Ein Gedi.

Jordánsko – za vzácnými památkami
Publikováno: 22.3.2023
Dnes opustíme Ammán, abychom se vypravili prozkoumat další zajímavá místa, která by jste při návštěvě Jordánska neměli minout.

Jordánsko, Ammán – město sedmi kopců II.
Publikováno: 15.3.2023
V minulém díle jsme okusili něco z jordánské kultury a rychle nahlédli do jednoho z nejliberálnějších měst arabského světa – do Ammánu. Dnes v něm strávíme více času a povíme si, kam se podívat.

Jordánsko, Ammán – město sedmi kopců I.
Publikováno: 8.3.2023
V prvním díle věnovaném městu Ammán vám nejprve prozradíme něco o Jordánsku a jeho kultuře, poté se na krátkou chvíli podíváme do samotného města a nakonec se dozvíte něco o muslimské etiketě stolování.

Izrael: Kumrán – svitky od Mrtvého moře
Publikováno: 8.10.2022
Dnes se vydáme na jednu z nejznámějších archeologických lokalit světa do Kumránu, který se nachází na severozápadním břehu Mrtvého moře, v blízkosti města Jericho. Toto místo se proslavilo nálezem vzácných tzv. svitků od Mrtvého moře, nazývaných také Kumránské rukopisy.

Izrael: Cézarea Přímořská – Herodesovo město
Publikováno: 1.10.2022
Cézarea Přímořská, nazývaná také Cézarei, nebo řecky Kaisareie je město nacházející se na Izraelské pobřežní planině u Středozemního moře, nedaleko většího města Hadera. Toto historicky důležité město patří mezi nejnavštěvovanější místa v zemi a proč je tomu tak, si povíme v dnešním článku.

Izrael: Zeď nářků – nejposvátnější místo Židů
Publikováno: 17.9.2022
V největším izraelském městě Jeruzalémě se nachází mnoho pamětihodností, posvátných míst a symbolů různých náboženství. Jednou z takových památek je i Zeď nářků, nebo Západní zeď, která láká miliony poutníků z celého světa, aby právě u ní vyslovili své modlitby.

Palestina, Betlém – na skok z Izraele
Publikováno: 12.11.2022
Ještě než se vydáme zpět na jih Izraele do města Eilat, čeká nás krátký výlet za hranice sousedního státu. Jedná se o Palestinu. Z necelých 4,8 milionů obyvatel zde žijí převážně muslimové a mluví se zde arabsky. Mezi Izraelem a Palestinou probíhají neustálé konflikty pramenící ze sporů o území a vymezení hranic.

Izrael: Mrtvé moře – sůl nad zlato
Publikováno: 10.9.2022
Na hranicích Jordánska a Izraele se nachází nejníže položená vodní plocha na světě, kterou všichni znají pod názvem Mrtvé moře. Toto bezodtokové slané jezero je nejen turistickým lákadlem pro cestovatele, zlatým dolem pro firmy těžící zde léčivou sůl, ale také klenotnicí bohaté a poutavé historie.


Souvisejicí fotogalerie

Izrael: Putování po Svaté zemi III.
Na Zemi snad není posvátnejšího místa než je stát Izrael a jeho památky. Většina pamětihodností j...

Izrael: Putování po Svaté zemi II.
Snad největší perlou Blízkého východu je stát Izrael, který v sobě spojuje bohatou historii, rozm...

Izrael: Putování po Svaté zemi I.
Židovský stát Izrael leží na Blízkém východě, v oblasti jihozápadní Asie, u pobřeží Středoze...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Z lásky

15. 4. – 30. 6. 2023
1. cena:
Láskyplný balíček
2. cena:
Láskyplný balíček
3. cena:
Láskyplný balíček
1. cena redakce:
Láskyplný balíček
2. cena redakce:
Láskyplný balíček
3. cena redakce:
Láskyplný balíček

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

31.5.2023
V Bardějovských lázních se v pátek 2. června 2023 slavnostně začne 26. ročník lázeňské sezóny. Na programu bude otevření Parku Bély Kellera u Střediska obchodu a služeb, jeho hudební lavičky a pamětní tabule. Chybět nebude ani požehnání minerálních pramenů za účasti zástupců cirkví v prostorách lázeňské kolonády a mnoho jiného.
30.5.2023
Opět vám přinášíme zajímavý žebříček měst. Tentokrát vám představíme nejbohatší města světa, z pohledu počtu nejbohatších lidí žijících na jednom místě. Do studie byli započítaní nejen milionáři, stomilionáři či miliardáři žijící v jednom městě, ale důraz se kladl i na globální a realitní význam daných lokalít.
27.5.2023
Také toto léto se můžete těšit na množství akcí nebo novinek, které spolu s obrovským přírodním potenciálem, kulturním bohatstvím a kvalitou poskytovaných služeb zaručí, že region Horehroní se stane pro turisty oblíbenou dovolenkovou destinací.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 2. 6. 2023
svátek:Jarmil
dnes:
pátek 2.6.
16 °C
zítra:
sobota 3.6.
14 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X