Izrael: Haifa – neuvěřitelné Bahajské zahrady

Podzimní čtení vám přináší:
Ve městě Haifa (v překladu "krásné pobřeží") spolu již od nepaměti žijí různé etniky a náboženské skupiny v míru. Otevřenost a tolerance místních obyvatel se v pozitivním slova smyslu projevuje i na zvýšeném zájmu ze strany cestovatelů o toto město, které začalo svou historii psát již ve třetím století našeho letopočtu. Dnešní Haifa kromě moderního mezinárodního přístavu nabízí i pohled do historie spojené s různými tradicemi. Ale snad největším lákadlem pro turisty jsou úchvatné a dechberoucí Bahajské zahrady, které jsou zapsány na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.
Bahajské zahrady - pohádkový svět uprostřed pouště
Bahajské zahrady patří k jedněm z nejnavštěvovanějších míst v Izraeli. Denně je navštíví tisíce turistů a poutníků z celého světa. Rozprostírají se na hoře Karmel (Carmel), což v překladu znamená "Hospodinova vinice". Celkově 19 teras v délce 1 km a v šířce 400 metrů bylo budováno 10 let. Jejich oficiální otevření se uskutečnilo 22. května 2001 a vstup je dodnes zdarma. Celkové náklady na výstavbu dosáhly neuvěřitelných 250 milionů dolarů, a co je ještě překvapivější, jejich financování pocházelo z příspěvků často velmi chudých členů Bahajské víry. Na samotném vrcholu zahrad se nachází náboženská významná svatyně Bahajské víry - svatyně Bába. Jedná se o osmibokou stavbu s kupolí, která má 18 oken. Tato stavba je druhé nejposvátnější místo víry Bábizmu. Ale vraťme se zpět k samotným zahradám. Terasovité zahrady byly vystavěny z důvodu vyzvednutí duchovního významu již zmiňované Babové svatyně. Postaveny jsou v tzv. soustředných kružnicích, jako by vyzařovaly ze svatyně. Díky takovéto výstavbě vznikla nevšední tříkilometrová promenáda a odpočinková zóna zároveň, která patří k nejdelším a nejatraktivnějším stavbám v oblasti Středomoří. Není divu, že mnozí návštěvníci tohoto místa považují zahrady za osmý div světa a přirovnávají ho k již neexistujícím babylonským visutým zahradám. O přírodní krásu zahrad se stará celkem 70 místních zahradníků různých etnik a vyznání a 30 bahaistů, dobrovolníků z 12-ti zemí světa.
Otevření zahrad s sebou přineslo nejen oázu odpočinku a klidu, ale i vybudování množství ubytovacích zařízení v okolí, jejichž jedinečná atmosféra pouze zdůrazňuje význam této velkolepé přírodní památky. Haifa se tak rázem proměnila na město kultury, což potvrzují například i četná muzea, divadla, knihovny či galerie, které se zde nacházejí.
Pokud se vydáte na pouť nebo dovolenou do Izraele, neměli byste si nechat ujít návštěvu těchto geometricky uspořádaných zahrad, ve kterých na vás čekají tisíce květin, bylin, trav a stromů. Procházka po bílým štěrkem vysypaných stezkách s pozoruhodnými prameny kaskádovitě tekoucí vody pro vás bude balzámem na duši a toto neuvěřitelné dílo člověka uprostřed vyprahlé pouštní krajiny ve vás zanechá zážitek, který si budete ještě dlouho pamatovat.
GPS: 32°48'41.6"N 34°59'07.5"E
Text a foto: Oskár Mažgút
Překlad: Stanislava Waniová
Diskuze u článku (0) |
Vložit nový příspěvek
Souvisejicí články

Izrael, Jeruzalém – za hradbami Starého Města

Izrael, Jeruzalém – Staré Město

Izrael – město Haifa a hora Karmel

Izrael – pevnost Masada a koupání v Mrtvém moři

Izrael – Qasr al-Yahud a oáza Ein Gedi

Jordánsko – za vzácnými památkami

Jordánsko, Ammán – město sedmi kopců II.

Jordánsko, Ammán – město sedmi kopců I.

Izrael: Kumrán – svitky od Mrtvého moře

Izrael: Cézarea Přímořská – Herodesovo město

Izrael: Zeď nářků – nejposvátnější místo Židů

Palestina, Betlém – na skok z Izraele

Izrael: Mrtvé moře – sůl nad zlato
Souvisejicí fotogalerie

Izrael: Putování po Svaté zemi III.

Izrael: Putování po Svaté zemi II.

Izrael: Putování po Svaté zemi I.
Lokace:
