www.infoglobe.cz » Izrael – Qasr al-Yahud a oáza Ein Gedi

Izrael – Qasr al-Yahud a oáza Ein Gedi

Publikováno: 23.4.2018
Dnes nás čeká návštěva slavného území Qasr al-Yahud, které leží na východním břehu řeky Jordán, a poté výlet v oáze Ein Gedi.

Nejprve však ještě zastavíme v místě, které leží přesně v úrovni moře – tedy v nadmořské výšce 0 m n. m. (označeno jako Sea Level). Tento bod leží ve skalnaté Judské poušti, a ač se jedná pouze o chvilkovou podívanou, určitě doporučujeme alespoň na pár minut zastavit. Poprvé zde také potkáváme nejspíše palestinského majitele krásně ozdobeného velblouda, který celý den musí stát u rušné silnice a za pár drobných občas povozit turisty. Obdobný pohled pak vídáme bohužel prakticky na každé benzinové pumpě. S každým dalším kilometrem cesty se pak již posouváme pod úroveň hladiny moře.

na úrovni moře   velbloud u cesty

Zanedlouho se dostáváme k našemu prvnímu cíli – Quasr al-Yahud. Jedná se o údajné místo křtu Ježíše Krista, který se uskutečnil na řece Jordán Janem Křtitelem. Toto svaté poutní území je součástí světového dědictví UNESCO a řekou Jordán zde prochází hranice mezi Izraelem a Jordánskem. Opodál řeka Jordán ústí do Mrtvého moře. Zdejší místo je významné jak pro křesťany, tak pro židy. Poté co 40 let tzv. děti Izraele putovaly pouští, překročily právě zde řeku Jordán a vkročily do Svaté země. Údajně na tomto místě také mělo proběhnout Eliášovo nanebevzetí.

cestou k místu křtu Ježíše Krista   cestou k místu křtu Ježíše Krista

na jordánské hranici – místo křtu Ježíše Krista

My však již míříme na dnešní odpolední výlet. I v zemi vyprahlé sluncem se totiž nachází zelená oáza Ein Gedi (Pramen kůzlete). Rozkládá se od břehů Mrtvého moře až do skalnatých útesů okolních hor. Toto místo je známé jak turisticky, tak opět i biblicky. Před králem Saulem se právě zde ukrýval David.

Ein Gedi

My konkrétně vyrážíme na výlet do zdejší stejnojmenné přírodní rezervace Ein Gedi. Rezervace se nachází na východním rohu Judské pouště a je odtud nádherný výhled na Mrtvé moře. Převýšení je zde od –423 m n. m. do 200 m n. m. V rezervaci se nachází plno náročnějších i jednodušších stezek a dle zdejšího průvodce, pokud bychom chtěli vidět vše, by bylo možné projít ji za 4 hodiny. V rezervaci se nachází dvě údolí – Wadi David na severu a Wadi Arugot na jihu. Protékají zde čtyři sladkovodní prameny – Davidův pramen, Arugot, Shulamit a pramen Ein Gedi. Všechny prameny ročně poskytují okolo 3 milionů kubíků vody, kterou získávají z dešťů v Judských horách podvodními prameny. Voda je zachycována v kibucu Ein Gedi a používá se mimo jiné i na výrobu minerálky Ein Gedi (En Gedi).

Ein Gedi – Mrtvé moře

Ein Gedi   Ein Gedi

Jelikož se v oblasti Ein Gedi nachází jak pouštní prostředí, tak i dostatek vody, můžeme zde spatřit plno druhů rostlin i zvířat. Rostou zde dva druhy akácií, rákosy, trnovec Kristův, datlovník pouštní a Cordia sinensis. Fauna je zde zastoupena vlky, hyenami skvrnitými, leopardy, hady a ještěrkami. Nachází se zde také určité množství hmyzu a ve vodě žijí říční krabi. Nicméně není úplně reálné, že byste zmíněná zvířata viděli na vlastní oči. Koho ale určitě spatříte, je daman skalní, jelikož zde jejich skupinka žije hned vedle stezky. Udržují si odstup, pohladit se nenechají, ale určitě si odnesete plno pěkných fotek, protože turisti je rozhodně neděsí.

Ein Gedi   Ein Gedi  Ein Gedi – daman skalní

Na procházku přírodní rezervací Ein Gedi je jistě vhodné zvolit pevnou obuv. Země je písečná, prašná a kamenitá. K vodopádům se bez problému dostanou i méně zdatní turisté, jelikož se nachází opravdu kousek od hlavního vstupu. Výstup na útesy je již náročnější, zato však poskytne nádherný výhled do okolí.

GPS: (Ein Gedi) 31°27'58.6"N 35°23'24.4"E

 

Text a foto: Veronika SchubertováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Izrael, pevnost Masada – symbol odhodlání a svobody
Publikováno: 20.1.2020
Tato starověká pevnost leží jen asi 3 kilometry od jižního konce Mrtvého moře, na okraji Judské pouště. Během 1. století př. n. l. ji nechal postavit Herodes Veliký. Již v době její stavby mělo toto místo významnou strategickou polohu. Masada leží v nadmořské výšce 30 metrů, přestože je postavena na skalnatém útesu vysokém 450 metrů. Jak je to možné? Jednoduše – Mrtvé moře totiž leží zhruba 430 metrů pod úrovní hladiny Středozemního moře.

Izrael – Eilat a okolí
Publikováno: 4.6.2018
Dnes nás čeká náš poslední den v Izraeli. A protože domů letíme až v noci, hned ráno si půjčujeme auto a čeká nás opravdu různorodý program.

Palestina, Betlém – na skok z Izraele
Publikováno: 28.5.2018
Ještě než se vydáme zpět na jih Izraele do města Eilat, čeká nás krátký výlet za hranice sousedního státu. Jedná se o Palestinu. Z necelých 4 milionů obyvatel zde žijí převážně muslimové a mluví se zde arabsky. Mezi Izraelem a Palestinou probíhají neustálé konflikty pramenící ze sporů o území a vymezení hranic.

Izrael, Jeruzalém – za hradbami Starého Města
Publikováno: 21.5.2018
Nejen jeruzalémské Staré Město ukrývá opravdové turistické poklady, proto se dnes vydáváme na procházku, která vede přímo za jeho hradbami. Začínáme na hoře Sion, jejíž jméno je pro židy pouze jiným výrazem pro stát Izrael. Tato hora se nachází za jihozápadní hradbou Starého Města, je tu prý pohřben biblický král David a měla zde probíhat velice známá poslední večeře Páně.

Izrael, Jeruzalém – Staré Město
Publikováno: 14.5.2018
Brzo ráno vyrážíme z Haify autobusem do Jeruzaléma, historicky proslulého města. Zde plánujeme strávit nadcházející dvě noci. Bydlíme jen pár kroků od Damašské brány, která je jedním ze vstupů do slavného Starého Města.

Izrael – město Haifa a hora Karmel
Publikováno: 7.5.2018
Z Tel Avivu se ráno vydáváme vlakem směrem na sever, abychom navštívili krásné město Haifa a udělali si procházku ve zdejším národním parku. Cesta vlakem je opravdu pohodlná, jedeme přesně na čas a ve stanicích je dostupná i wi-fi.

Izrael – pevnost Masada a koupání v Mrtvém moři
Publikováno: 30.4.2018
Z překrásné oázy Ein Gedi pokračujeme po hlavní silnici podél Mrtvého moře, abychom navštívili slavnou starověkou pevnost Masada. Tato historická památka je součástí světového dědictví UNESCO již od roku 2001 a patří k hlavním turistickým atrakcím celého Izraele.

Izrael – přílet a návštěva Tel Avivu a Jaffy
Publikováno: 16.4.2018
Let do Izraele trvá přibližně 4 hodiny, je nutné však přičíst ještě necelou hodinu, než se z letiště v Ovdě dostanete do centra Eilatu. My přilétáme ve čtvrtek okolo jedenácté hodiny večerní a až v půl jedné ráno se zdárně dostáváme do postele. Určitě také dejte pozor na výběr ubytování. Lacinější varianty se zde provozují nejspíše načerno, tudíž je nutné předem s majiteli ubytování domluvit čas příjezdu. Doporučuji také projít si důkladněji hodnocení ubytování, my se hned na prvním místě trochu děsíme nad opravdu špinavým pokojem.

Izrael: Haifa – neuvěřitelné Bahajské zahrady
Publikováno: 3.7.2013
V dnešním článku budeme v toulkách po Izraeli pokračovat. Tentokrát se vydáme do třetího největšího města Izraele, do města Haifa. Toto přístavní město nabízí nejen úchvatný pohled na Středozemní moře, ale i na tolerantní atmosféru a krásnou přírodu.

Izrael: Cézarea Přímořská – Herodesovo město
Publikováno: 10.7.2013
Cézarea Přímořská, nazývaná také Cézarei, nebo řecky Kaisareie je město nacházející se na Izraelské pobřežní planině u Středozemního moře, nedaleko většího města Hadera. Toto historicky důležité město patří mezi nejnavštěvovanější místa v zemi a proč je tomu tak, si povíme v dnešním článku.

Izrael: Kumrán – svitky od Mrtvého moře
Publikováno: 17.7.2013
Dnes se vydáme na jednu z nejznámějších archeologických lokalit světa do Kumránu, který se nachází na severozápadním břehu Mrtvého moře, v blízkosti města Jericho. Toto místo se proslavilo nálezem vzácných tzv. svitků od Mrtvého moře, nazývaných také Kumránské rukopisy.

Izrael: Mrtvé moře – sůl nad zlato
Publikováno: 19.6.2013
Na hranicích Jordánska a Izraele se nachází nejníže položená vodní plocha na světě, kterou všichni znají pod názvem Mrtvé moře. Toto bezodtokové slané jezero je nejen turistickým lákadlem pro cestovatele, zlatým dolem pro firmy těžící zde léčivou sůl, ale také klenotnicí bohaté a poutavé historie.

Izrael: Zeď nářků – nejposvátnější místo Židů
Publikováno: 26.6.2013
V největším izraelském městě Jeruzalémě se nachází mnoho pamětihodností, posvátných míst a symbolů různých náboženství. Jednou z takových památek je i Zeď nářků, nebo Západní zeď, která láká miliony poutníků z celého světa, aby právě u ní vyslovili své modlitby.


Souvisejicí fotogalerie

Izrael: Putování po Svaté zemi III.
Na Zemi snad není posvátnejšího místa než je stát Izrael a jeho památky. Většina pamětihodností j...

Izrael: Putování po Svaté zemi II.
Snad největší perlou Blízkého východu je stát Izrael, který v sobě spojuje bohatou historii, rozm...

Izrael: Putování po Svaté zemi I.
Židovský stát Izrael leží na Blízkém východě, v oblasti jihozápadní Asie, u pobřeží Středoze...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

26.10.2020
Pandemie koronaviru, která zasáhla celou Evropu, se nevyhnula ani organizaci Evropské noci vědců. V důsledku toho se poprvé od svého vzniku místo posledního zářijového pátku festival vědy v celé Evropě uskuteční 27. listopadu a ve změněném formátu.
23.10.2020
21. mezinárodní festival dokumentárních filmů – Jeden svět se uskuteční od 5. do 11. listopadu online!

21.10.2020
Zveme vás na návštěvu výjimečných turistických atrakcí, které se nacházejí v přírodě a potěší nejen dospělé, ale i děti. První z nich je největší dřevěný labyrint na Slovensku.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KAZACHSTÁN, UZBEKISTÁN a TÁDŽIKISTÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 26. 10. 2020
svátek:Erik
dnes:
pondělí 26.10.
12 °C
zítra:
úterý 27.10.
7 °C