www.infoglobe.cz » Japonsko: Tokio a jeho životni styl

Japonsko: Tokio a jeho životni styl

Publikováno: 15.8.2012
Tokio. Město, kde vedle sebe žijí školáci ve staromódních uniformách, vymóděné paničky, které tráví dopoledne v nákupních domech, po parcích a všemožných koutech města se poflakující mládež, skejťáci s barevnými vlasy, holky s umělými řasami a dvaceticentimetrovými podpatky, psíci navlečení do minikimon a samozřejmě všudypřítomní byznysmeni, takzvaní sararímani.

V jednom vagónu metra potom vedle sebe klidně sedí do tradičního japonského kimona oděná žena a dívka, která se ze všeho nejvíce snaží vypadat jako její oblíbená postava z anime, japonského kresleného seriálu.

Turistu může v Tokiu fascinovat řada věcí. Někteří obdivují krásu chrámů a svatyň, jiným se líbí vysoké moderní budovy. Nejednoho labužníka jistě zaujme japonská kuchyně, která se skutečně neskládá pouze ze syrových ryb a rýže. Mnozí další vyhledávají klid, který panuje v parcích kolem chrámů a v japonských zahradách, jiní se naopak chodí bavit do všelijakých nočních podniků. Mně však ze všeho nejvíce učarovali samotní Japonci. Není snadné přesně vyjádřit proč. Možná mě dojalo, jak se mi někteří tak dlouho snažili poradit, jak se vymotat ze spleti uliček, až se sami ztratili. Možná to bylo pro jejich uctivost k turistům, jakousi vnitřní disciplínu nebo potřebu těch mladších procvičit si na mně svou angličtinu. (Heró, kan áj herupu jú?)

Šibuja, kluci čekající na randeŠibuja, zástupce mladé generaceŠibuja, zástupce mladé generace

Jedno z nejzajímavějších míst, kde lze pozorovat hemžení velkoměsta a kde se Japonci schází asi tak jako my v Praze na Václaváku „pod koněm“, je prostranství obklopující zastávku Šibuja. Čtvrť Šibuja je známá, krom jiného například nákupním centrem „109“ nebo širokou škálou nočních podniků, které jsou o víkendech přeplněné turisty a mladými Japonci. Místo, které mám na mysli, se nachází jen kousek od snad nejznámější tokijské křižovatky, při jejímž přecházení člověk žasne, jak to, že se všichni chodci v jejím prostředku nesrazí. Na pozadí dojemného příběhu psa jménem Hačiko, který zde ještě mnoho let po smrti svého majitele každý den čekal, až se jeho pán vrátí z práce (a kterému zde Japonci postavili sochu), si zde mladí Japonci dávají rande, byznysmeni se zde schází, aby potom odešli řešit firemní záležitosti do nějakého blízkého podniku, a ženy si tu dávají „spicha“ před tím, než vtrhnou do nákupních center. Pokud si turista udělá čas a na chvíli se na šibujské zastávce posadí, zajisté si domů odnese několik desítek fotek nejen nejznámější křižovatky, ale i japonských teenagerů, kteří po příchodu domů odhazují školní uniformy a patřičně přifrkle odění sem odchází čekat na své kamarády.

křižovatka na Šibuje  socha psa Hačiko  křižovatka na Šibuje

Při procházení Tokiem si turista nemůže nepovšimnout, jak se mění složení lidí, kteří proudí v davech kolem něj. Ráno to jsou stovky dětí v uniformách, které mašírují do škol. Mezi nimi, často na kolech, míří do práce japonští úředníci, byznysmeni a firemní zaměstnanci, kteří, všichni odění do černých obleků, připomínají obří hejna tučňáků. Když tento chaos zmizí ve školních lavicích a kancelářích, vyráží do ulic ženy v domácnostech. Obchází obchody a vybírají, co na sebe a k večeři. Jiné vozí po městě kočárky nebo venčí malé psíky. Velkého psa si v Tokiu téměř nikdo dovolit nemůže, protože už takhle Tokio doslova praská ve švech. Odpolední hodiny opět patří davům dětí a teenagerům, kteří se vrací ze škol domů. Byznysmeni většinu dní v týdnu po práci utužují kolektivy v nejrůznějších, často japonských, restauracích a barech. Večery, hlavně ty víkendové, potom patří mladým, kteří se chodí bavit do nočních klubů a vrací se domů nad ránem. A pokud se ptáte, co po celou tu dobu dělají důchodci, tak ty můžeme například vidět, jak na oplocených hřištích hrají kriket.

Asakusa, důchodci hrající kriketAsakusa, důchodci hrající kriketEbisu garden, žena s psíkem

Nejzajímavější modely, do kterých je mládež schopná se navléct, můžeme pozorovat ve čtvrti Haradžuku, konkrétně v ulici Takešita, která slouží jako jedno z center pop kultury. Pokud se vám podaří ulicí vůbec projít, protože bývá zcela zaplněna turisty, prodavači a Japonkami v nejrůznějších oblečcích, můžete si zde koupit palačinku do ruky, boty na dvaceticentimetrovém podpatku či slunečníky ve tvaru zvířátek. V obchodech s nejrůznějším zbožím si Japonci kupují cédéčka japonských rockových kapel, které hrají takzvaný j-rock, plakáty herců a zpěváků a dvd s anime a japonskými hranými seriály, takzvané dorama.  Ledovou tříšť vám připraví kluk s oranžovými vlasy a o pár metrů dál si možná koupíte klobouk velikosti hrnku a po celou dobu si budete muset dávat pozor, aby vám nějaká z dívek nevypíchla oko krajkovaným paraplíčkem. A pokud nebudete zvládat davy, jejichž jediná výhoda je v tom, že v Japonsku vám skutečně nikdo z kapes peněženku vytahovat nebude, můžete se přemístit jen o pár metrů dál, do parku Jojogi, kde skupiny amatérských tanečníků o víkendech pořádají taneční seance. Převlečení za Elvise Presleyho, či do úborů inspirovaných filmem Pomáda tančí na hudbu z magneťáků a baví kolemjdoucí všelijakými tanečními kreacemi. Krom toho se vám může podařit ve správných dnech narazit na burzu oblečení, nebo pozorovat skupinky lidí, jak nejrůznějším způsobem tráví v parku svůj volný čas. V blízkosti Jojogi parku se rovněž nachází Národní sportovní stadion, který byl navržený architektem Kenzo Tangem a v roce 1964 posloužil jako stadion pro některé disciplíny Olympijských her.

Haradžuku, zástupci mladé generaceJogi park, tanečník skupiny Rokabí kurabuJojogi park, taneční skupina Rokabí kurabu

Pro turistu bude podstatné vědět, že mu Japonci nikdy neodmítnou poradit, když se ztratí, ba dokonce budou klidně i hodiny bloudit s ním. V obchodech se k němu budou chovat slušně, vždy mu vyhoví, pomohou vybrat vhodné zboží a výsledný nákup úhledně zabalí. Japonci, kteří mluví anglicky, se nebudou zdráhat přeložit mu ve znacích psaný text, v dopravních prostředcích jej nikdo nebude předbíhat, chovat se k němu neslušně nebo mu dokonce nadávat. Ženy v Japonsku se mohou téměř stoprocentně spolehnout, že je v noci na cestě domů parkem nikdo nepřepadne. V nacpaných dopravních prostředcích se jen málokdy stane, že by někdo kradl, a pokud si zapomenete foťák na lavičce v parku, je dost pravděpodobné, že ho tam i znovu naleznete.  

Jojogi park, burza oblečení

Text/foto: Anna Jarchovská

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Japonsko – země budoucnosti i tisíciletých tradic – VIDEO
Publikováno: 13.12.2016
Na mapě vypadá jako nenápadné souostroví na východě Asie, přesto je to země s neuvěřitelně pestrou historií, úžasnými tradicemi, nádhernou přírodou a obrovskou ekonomickou sílou. Před první cestou do Japonska můžete čekat cokoliv, ale buďte si jistí, že vás překvapí. Možná mnohem víc, než si myslíte.

Japonsko, Ósaka: Kuchyně Japonska
Publikováno: 8.3.2013
Jak vypadá jedno z největších a nejvýznamnějších měst?

Japonsko I. - Do Japonska, do Jokohamy, do hotelu…
Publikováno: 15.9.2013
Stalo se, že v rámci pracovní cesty jsem dostala příležitost vydat se do země vysněné, do Japonska. Země vysněné proto, že už jedenáct let pomocí praktikování bojového umění aikido objevuji jeho kulturu a jsem jí fascinovaná.

Japonsko II. - V Jokohamě v přístavu, park Jamašita a Jokohamský park
Publikováno: 16.9.2013
Pracovní cesta mě přivedla do Jokohamy, hlavního města japonské prefektury Kanagawa, které leží asi 30 kilometrů od Tokia na západním pobřeží Tokijského zálivu. Místo mých pracovních povinností bylo alokováno do krásné historické budovy Red Brick Wirehouse (Yokohama Akarenga Sōko), která stojí na pobřeží, hned vedle přístavu.

Japonsko III. - Jokohamské Čínské město a zahrada Senkeien
Publikováno: 23.9.2013
Pracovní cesta mě přivedla v květnu tohoto roku, roku 2013, do Jokohamy, velkého přístavního města ležícího na pobřeží Tokijského zálivu. Již jsem si ve volné chvíli stačila prohlédnout pobřežní část Jokohamy, ale ze zbytku jsem zatím neviděla více než příjemný Jokohamský park.

Japonsko IV. – První seznámení s Tokiem, Tokijská univerzita
Publikováno: 30.9.2013
Když jsem se v rámci pracovní cesty dostala do Japonska, neměla jsem na jeho prohlídku příliš času. Bydlela a pracovala jsem v Jokohamě, ale nedaleké hlavní město, Tokio, jsem si rozhodně nemohla nechat ujít.

Japonsko V. - Tokio, Asakusa a chrám Sensódži
Publikováno: 7.10.2013
Když jsem v rámci pracovní cesty zavítala do Japonska, neměla jsem moc času na prohlídku památek. Byl mi ale dán jeden den bez práce k tomu, abych jej strávila v hlavním městě Japonska, Tokiu.

Japonsko: Hrad Himedži – samurajská pevnost
Publikováno: 23.1.2015
Tento týden ještě zůstaneme na druhé straně naší planety, abychom se podívali do dalšího monumentálního japonského hradu.

Japonsko, Macumoto - Vraní hrad
Publikováno: 30.1.2015
Do třetice se podíváme do Japonska na další z jeho nejslavnějších hradů. V Macumoto, hlavním městě prefektury Nagano, se nachází hrad, pro jehož vzhled se mu přezdívá Vraní hrad. Poněkud neobvykle nestojí na žádné hoře, ani není obklopen řekami, ale leží na planině. Byl postaven v polovině 16. století, tedy v podobném období jako Ósacký hrad a opět v něm sehrála svoji úlohu postava Hideoši Tojotomiho.

Víte, že? Hashima - japonský ostrov duchů
Publikováno: 20.1.2013
Nedaleko jednoho z nejvýznamnějších tichomořských přístavů, japonského Nagasaki, se nachází jedno z nejpodivnějších míst světa - ostrov Hashima. Jaký byl osud jednoho z nejhustěji obydlených míst světa, které se dnes stalo pomníkem tisíců mrtvých horníků v uhelných dolech kdesi v jeho hlubinách.

Japonsko: Přírodní symboly
Publikováno: 17.10.2012
Existují věci, na které jsou Japonci nesmírně pyšní. Vzhledem k tomu, že Japonsko po dlouhou dobu své historie neudržovalo téměř žádné kontakty s pevninou a vyvíjelo se tak v ústraní, vyvinul se zde krom specifické japonské kultury, zvyků a jazyka i určitý pocit vlastní výjimečnosti.

Japonsko: Svět zábavy
Publikováno: 10.10.2012
Jak vypadá noční Tokio v pátek a v sobotu v noci? Úplně jinak než ve dne. Dokonce by se dalo říct, že se jedná o zcela jiné město. Ulice se rozzáří světly, nápisy a vývěsní tabule ožijí díky barevné záři neonových zářivek. Dívky si obléknou sukně o deset až patnáct čísel kratší než normálně, na obličej si nanesou vrstvu make-upu, nalepí si umělé řasy a vyrazí do klubů. Kam přesně?

Víte, že? Silvestr v Japonsku
Publikováno: 1.1.2012
Je první den nového roku, většina z nás ještě vyspává noční radovánky, porušují se první předsevzetí a na kamnech se ohřívá obligátní česnečka či tradiční novoroční čočka. Jak ale slaví příchod nového roku na druhém konci světa?

Japonsko: Doprava po Japonsku
Publikováno: 22.8.2012
Tokijské metro, meziměstské vlaky, šinkanseny. Změť zastávek a tunelů, stovky stanic a tisíce Japonců, kteří se hemží mezi turnikety, nástupišti a vlaky. Při této představě turistům často nebývá do zpěvu.

Japonsko: Nakupování v metropoli
Publikováno: 29.8.2012
Snad každý turista, který v Japonsku vleze do obchodu se suvenýry, se musí hodně snažit, aby nevykoupil všechny předměty, které takový krámek nabízí. Lákají ho barevné vějíře, keramika, kimona, reprodukce tradičních japonských dřevořezů, tisíce předmětů s roztomilými vzorečky a samozřejmě všudypřítomná Hello Kitty.

Japonsko: Tradiční jídlo
Publikováno: 5.9.2012
Co si představíte, když se řekne japonské jídlo? Neznám člověka, který by si nepředstavil syrovou rybu a rýži. Řada lidí se mylně domnívá, že Japonci nic jiného než tyto dvě potraviny nejí. A představa týdnů strávených o syrové rybě a rýži je potom často donutí, aby si s sebou na cestu do Japonska přibalili uherák.

Japonsko: Něco o pocitech
Publikováno: 12.9.2012
Někteří z nás si myslí, že Japonci jaksi maskují své pocity, že je uzamykají kdesi hluboko v sobě. Že se jen neustále uklání a usmívají, že se chovají strojeně. Že jsou „naprogramovaní“, aby dobře a tvrdě pracovali pro svou firmu, rodinu a pro Japonsko. A že snad ani žádné pocity nemají. Na to existuje jen jedna odpověď.

Japonsko: O nástrahách ubytování
Publikováno: 19.9.2012
Při cestování po Japonsku se turista velmi snadno přimotá k řadě zvláštních či komických situací. Mezi ty nejklasičtější, které si zažije každý, patří samozřejmě zabloudění, čekání na vlak na koleji, která je zrušena, nebo rozčarování nad veřejnými toaletami.

Japonsko: Srovnání s Českem
Publikováno: 26.9.2012
Jaký je hlavní rozdíl mezi Japonskem a Českem? Překvapivě jedna z nejčastějších otázek, kterou slýchávám. Jako kdyby snad na ni existovala odpověď. Jak já s oblibou říkám, v Japonsku je všechno jiné. I vzduch je tam jiný, než ten, na který jsme zvyklí. A není to jen odlišný vzduch, co nám japonská příroda nabízí.

Japonsko: Setkání s historií
Publikováno: 3.10.2012
Japonská historie není zrovna běžně diskutované téma. De facto se toho o ní mezi lidmi mnoho neví. Pokud se pokusíte zavést na ni řeč, většině lidí se vybaví události druhé světové války. Zbytek si vzpomene na samuraje, udatné bojovníky s katanou, samurajským mečem, a gejši, které jsou naneštěstí dodnes v podvědomí lidí zaškatulkované jako prostitutky.

Víte, že? Nejstarší stát a město světa
Publikováno: 6.3.2011
Když se řekne nejstarší civilizace, asi i laik bude znát alespoň přibližnou odpověď, ale co když se Vás někdo zeptá, který ze současných států je nejstarší? Které území či město je v historii nejdéle osídleno? Na tyto i jiné otázky si dnes pokusíme odpovědět.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

21.10.2020
Zveme vás na návštěvu výjimečných turistických atrakcí, které se nacházejí v přírodě a potěší nejen dospělé, ale i děti. První z nich je největší dřevěný labyrint na Slovensku.
19.10.2020
Mezinárodní organizace Skytrax, zabývající se hodnocením letišť a leteckých společností, každoročně zveřejňuje žebříček těch nejlepších na světě. Avšak v souvislosti s koronavirem letos zveřejnila netradiční žebříček nejlepší hygieny letišť v rámci Evropy.
16.10.2020
Již brzy si budete moci prolistovat nové knížky zachycující krásy Považské Bystrice i Topolčan a jejich okolí z ptačí perspektivy.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KAZACHSTÁN, UZBEKISTÁN a TÁDŽIKISTÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 22. 10. 2020
svátek:Sabina
dnes:
čtvrtek 22.10.
15 °C
zítra:
pátek 23.10.
15 °C