www.infoglobe.cz » Peru - země bohatého kulturního dědictví

Peru - země bohatého kulturního dědictví

Publikováno: 25.11.2008
V Peru najde cestovatel vše - fascinující archeologická naleziště, úchvatné amazonské deštné pralesy, nekonečná pustá pobřeží, různorodé obyvatelstvo, ještě různorodější divokou přírodu a také jednu z nejlepších kuchyní na kontinentu.

V hlavním městě Peru – Limě – žije přibližně třetina z 27 milionů obyvatel Peru, což pochopitelně způsobuje problémy spojené s přelidněním. Je to proměnlivé město plné kontrastů, během chvilky tu můžete spatřit zašlou krásu koloniální architektury vedle předinckých pyramid a ultramoderních nákupních středisek. Limské kostely, muzea a koloniální stavby udrží návštěvníka v nadšení celé týdny, zejména muzea patří mezi ty nejlepší v zemi. Museo de la Nación nabízí pomyslné putování nesčetnými peruánskými prehistorickými civilizacemi. Najdete tu skvělé modely nejznámějších peruánských ruin a tři patra vyčerpávajících expozic o všech typech peruánského dědictví. Plaza de Armád, nebo také Plaza Mayor, bývalo kdysi srdcem Limy. Nejstarším prvkem tu je bronzová kašna z roku 1650 a nejstarší stavbou katedrála (La Catedral) z roku 1746 – původně byla postavena již v roce 1555, ale několik zemětřesení budovu zcela zničilo. Hned vedle stojí Arcibiskupský palác a Palacio de Gobierno (sídlo peruánského prezidenta). Filatelisty nezklame Museo postal y filatelico, jenž umožňuje zkoumání, nákup a výměnu peruánských známek. K zajímavým tamním kostelům patří San Francisco (z r. 1687), Santo Domino (z r. 1540), San Pedro a San Agustín. Z muzeí lze doporučit navštívit limské umělecké muzeum, Muzeum zlata, Muzeum zbraní, Automobilové muzeum, Muzeum keramiky a Přírodovědné muzeum.

Jižní pobřeží peruánské nížiny se skládá z rozlehlých oblastí vyprahlého pouštního terénu přerušovaného oázami, které vznikají v okolí řek tekoucích ze západních svahů And k oceánu. Oblast je známá svým vínem a také samozřejmě peruánským národním pitím – piskem. Nejnavštěvovanějšími lokalitami této části Peru jsou Nazca a Huacachina. První zmíněná byla až do roku 1939 zcela ignorována, než americký vědec Paul Kosok prolétl nad pouští a shora spatřil řady rozsáhlých linií a obrazců vytesaných do podloží. Nazca je dnes nepřetržitě zaplavena cestovateli, kteří  přijíždějí obdivovat záhadné obrazce, které jsou součástí Světového dědictví UNESCO. Rozprostírají se na neuvěřitelných 500 km2 vyprahlé, balvany poseté plošiny Colorada a zůstávají jednou z největších archeologických záhad na světě. Nejpropracovanější obrazce představují zvířata včetně 180 m dlouhé ještěrky, opice, kondora s rozpětím křídel 130 m, kosatku, kolibříka a na svahu kopce muž se soví hlavou, připomínajícího spíše astronauta.

Huacachina je vesnice, za níž se v pozadí tyčí obrovské písečné duny a která se tulí k malé laguně, jenž je vyobrazena na zadní straně padesátisolové bankovky. Laguna je obklopena vzrostlými palmami, barevnými květinami a barevnými budovami. Oblast jezera Titicaca je dalším silným turistický magnetem. Samotné jezero leží v nadmořské výšce 3820 m a měří přes 170 km na délku a 60 km na šířku, přičemž představuje nejvýše položené jezero s lodní dopravou na světě (je také největším jihoamerickým jezerem). Přístav Puno je základnou, z které se dají navštěvovat odlehlé ostrovy na jezeře, od umělých rákosových ostrovů vybudovaných kulturou Uru k ještě izolovanějším jezerním osadám, kde ostrované žijí stejným způsobem, jako žili před staletími. Nejslavnějším ostrovem na jezeře Titicaca je Isla del Sol (Ostrov slunce), podle legendy rodiště prvního inky jménem Manco Capac a slunce samotného. Najdete tu incké ruiny, písečné pláže a zajímavé muzeum.

V okolí města Cuzka leží ruiny Sacsayhuamán, Qenko, Puca Pucala a Tambo Machay. Sacsayhuamán je úžasné naleziště, jenž je významné nábožensky i vojensky. Dlouhý kečuánský název znamená „spokojený sokol“. Ačkoli působí naleziště obrovsky, dnešní turisté vidí pouze cca 20% z původních staveb, jelikož brzy po conquistě strhli Španělé většinu zdí a kamenné bloky z nich použili při výstavbě vlastních domů. Ty největší a nejpůsobivější kameny tu však zůstaly – jeden z nich váží více než neuvěřitelných 300 tun. Pro mnoho návštěvníků Peru a Jižní Ameriky vůbec je hlavním a jediným cílem jejich cesty spatřit ztracené město Inků – Machu Picchu. Kromě několika domorodých Kečuánců neměl nikdo o existenci Machu Picchu ponětí až do roku 1911, kdy na ně narazil americký historik Hiram Bingham. K těm nejznámějším prvkům ruin patří: chýše správce pohřební skály, obřadní lázně, Chrám slunce, Hadí okno, Královská hrobka, Posvátná plaza, Chrám tří oken, Sakristie, Centrální plaza, Výrobní oblast a Obytná část. Na nejslavnější jihoamerickou túru, Inckou stezku (Inca Trail), se ročně vydávají tisíce lidi. Měří 33 km a kroutí se nahoru a dolů horskými úbočími a prochází třemi vysokými průsmyky. Nabízí však krásné výhledy na zasněžené vrcholky hor a mlžné pralesy. Huaraz a Cordillera Blanca jsou nejdůležitějšími centry horolezectví a trekkingu v celém Peru.

Hory nabízejí široké spektrum lákadel, z nichž jsou nejmarkantnější vrcholky trvale pokryté ledovci a tyčící se do výšek přes 6000 m. Flóra i fauna je naprosto jedinečná, takže tady můžete spatřit vikuni (sudokopytník podobný lamě), viskači (drobní hlodavci podobní činčile) i nádherného andského kondora. Amazonská pánev, zajímající asi polovinu území Peru, je domovem spousty druhů zvěře a ptáků. Pro cestovatele jsou v Peru přístupné čtyři hlavní oblasti v Amazonii: Puberto Maldonado (na jihovýchodě), Národní park Manu (na severu, s rozlohou cca 20 000 km2), Chanchamayo (východně od Limy) a La Merced.

 

Text: J. Štantejský a Lonely Planet

Foto: Jana ŠtantejskáDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Peru - můj splněný sen XII.
Publikováno: 26.1.2011
V Cuscu jsme si nechali jeden den na prohlídku města a jeho okolí. Večer jsme se měli rozdělit s Markétou a Pepou, kteří chtěli vidět ještě Pisac, protože měli dost času. My ostatní jsme se měli přes noc přesunout k jezeru Titicaca.

Peru - můj splněný sen XI.
Publikováno: 19.1.2011
Konečně nastal den odjezdu z předraženého Machu Picchu. Ještě před týdnem jsem si pochvalovala, že přivezu zpátky do Čech nějaké dolary a teď jsem si nebyla jistá, jestli vyjdu s tím, co mám.

Peru - můj splněný sen IX.
Publikováno: 5.1.2011
Třetí den treku Salcantay jsme pojali odpočinkově. Cesta začala docela příjemně. Procházeli jsme okolo velkého množství všudypřítomných bromélií, vysokých přesliček, bambusů a dalších rostlin.

Peru - můj splněný sen VI.
Publikováno: 15.12.2010
Další den treku začal pro Milana neslavně. Ráno totiž zjistil, že mu někdo přes noc odcizil trekové hůlky. Před výstupem do sedla to nebylo zrovna veselé, leč, nedalo se nic dělat.

Peru - můj splněný sen V.
Publikováno: 8.12.2010
Druhý den treku Santa Cruz jsme vstali v relativně časnou hodinu a zjistili, že neprší, ba naopak je pěkné, slunečné počasí. Vojta s Milanem si dokonce dopřáli koupel v ledové říčce. Cesta dál už stoupala velmi mírně, chvílemi i poklesávala, takže se nejednalo o žádný extrémně náročný pochod.

Peru - můj splněný sen IV.
Publikováno: 1.12.2010
Jako náš první trek v Peru, v Cordilleře Blance, jsme si vybrali známý a často navštěvovaný trek údolím řeky Santa Cruz. Podle průvodce je optimální doba pochodu 4 dny a vzdálenost od počátečního do konečného bodu 50 km. My jsme si naplánovali prodloužení o jeden den výstupem do základního tábora hory Alpamayo.

Peru - můj splněný sen III.
Publikováno: 24.11.2010
Ráno jsem si jela na nádraží autobusu pro batoh, který mi jako jediné z naší skupiny do Limy nepřiletěl. Po několika telefonátech na letiště jsme byli s KLM dohodnuti, že dneska přijede ranním autobusem.

Peru - můj splněný sen II.
Publikováno: 17.11.2010
Po příletu do Peru jsme se přesunuli z Limy do hor. Do Huarázu, který leží v nadmořské výšce 3091 m, jsme dorazili asi v sedm hodin ráno.

Peru - můj splněný sen I.
Publikováno: 10.11.2010
Jižní Amerika mě vždycky táhla k sobě jako magnet. Byla ale pro mě, studentku s ne příliš velkými příjmy, spíše takovým prozatím nedostupným snem, odloženým do budoucna. Jednoho dne mi v práci můj kolega Vojta řekl: "Nechtěla bys jet do Jižní Ameriky… Peru, Chile nebo tak...?" a tím mi v hlavě vyhlodal díru.

Peru - můj splněný sen XVI.
Publikováno: 23.2.2011
Poslední zastávkou na naší cestě byl Národní park Paracas a ostrovy Islas Ballestas. Z Arequipy do Pisca jsme dorazili později než jsme předpokládali, a tak jsme dostali trochu strach, abychom ještě stihli poslední loď odjíždějící k ostrovům Islas Ballestas, na které jsme se všichni těšili.


Souvisejicí fotogalerie

Peru
Peru coby typická jihoamerická země rozněcuje představivost jako málokteré místo na světě. Země v...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Česká a slovenská zima

1. 1. – 28. 2. 2021
1. cena:
Horský balíček od vydavatelství Tatrica.sk
2. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
3. cena:
Knižní průvodce z vydavatelství Dajama
1. cena redakce:
Krásný šperk od Zlatnictví MILI
2. cena redakce:
Celoroční pojištění ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakce:
Dárkový kancelářský balíček od portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.1.2021
Na území Slovenska je v současnosti vybudovaných více než 600 naučných tras a stezek, přičemž jejich počet stále roste. Jelikož naučné stezky nebudují pouze státní a samosprávné instituce, ale i různá občanská sdružení, není v centrální databázi naučných stezek jejich přesný počet.
13.1.2021
Agentura Henley & Partners i letos sestavila žebříček nejsilnějších pasů světa na základě počtu zemí, které může navštívit držitel pasu bez nutnosti vyřizování povolení a placení víz. V roce 2021 bude nejspíš nutné prokázaní vakcinace.
11.1.2021
Světoznámé vydavatelství turistických průvodců – Lonely Planet – představilo druhé vydání těch nejzajímavějších míst na naší planetě, která bychom měli určitě navštívit.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – BHUTÁN a BANGLADÉŠ:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 16. 1. 2021
svátek:Ctirad
dnes:
sobota 16.1.
-6 °C
zítra:
neděle 17.1.
-6 °C