www.infoglobe.cz » Peru - můj splněný sen I.

Peru - můj splněný sen I.

Publikováno: 10.11.2010
Jižní Amerika mě vždycky táhla k sobě jako magnet. Byla ale pro mě, studentku s ne příliš velkými příjmy, spíše takovým prozatím nedostupným snem, odloženým do budoucna. Jednoho dne mi v práci můj kolega Vojta řekl: "Nechtěla bys jet do Jižní Ameriky… Peru, Chile nebo tak...?" a tím mi v hlavě vyhlodal díru.

Začala jsem ihned uvažovat a kalkulovat, jestli bych dala dohromady dost peněz, abych mohla jet. Podle Vojty to rozhodně mělo být v levném stylu. Řekla jsem, že tedy asi jo, protože takové nabídky na splnění snu se přeci jen tak neodmítají a časem (ne moc dlouhým) se z toho vyvinula jasná věc. Dalšími členy expedice měli být Markéta, Vojtova kamarádka ze školy a Pepa, kolega Markéty z práce. Postupem času se k nám přidala ještě Zuzka (od nás z práce) a Milan, můj kamarád z aikida. Markéta s Pepou si naplánovali cestu na dva měsíce s tím, že spojí Peru s Bolívií. My ostatní, kteří jsme si nemohli dovolit tak dlouhou dovolenou, jsme se museli spokojit s jedním měsícem v Peru.


První seznámení s Peru

Protože jsme se tak nějak během měsíců rozhodovali, měnily se plány a cestovatelé, nekupovali jsme si letenky všichni najednou. Pepa s Markétou letěli zvlášť, myslím, že s nějakou brazilskou společností. Já s Vojtou a Milanem jsme využili služeb společnosti KLM za krásnou cenu 16,5 tisíce tam a zpět z Mnichova přes Amsterdam. A konečně Zuzka za něco kolem dvaceti tisíc letěla s nízkonákladovkou přes Madrid.

 

Naše trojka vyrazila z Prahy v sobotu 27. 3. 2010. Autem nás na Mnichovské letiště odvezl náš ochotný kolega Petr a jeho žena. Vyráželi jsme v půl jedenácté večer a dorazili asi v půl čtvrté. Po sedmé ráno nám letělo letadlo do Amsterdamu. Let proběhl klidně a bez problémů. V Holandsku jsme na přestup do zaoceánského letadla měli něco přes dvě hodiny. Teď nás čekal dlouhý, 13ti-hodinový let do peruánské Limy. Seděli jsme v prostřední ze tří řad trojsedadel, což nás moc netěšilo, protože jsme neseděli u okýnka a nemohli sledovat cestu. Vyřešili jsme to tak, že jsme courali, hlavně v epizodě, kdy jsme už letěli nad jihoamerickým kontinentem, k okýnku u záchodu, kde jsme se mohli kochat výhledem, fotit a natáčet. Viděli jsme Amazonku, Andy a nádherné oblaky včetně pěkně vyvinutých bouřkových kumulonimbů.

 letecké foto

Do Limy jsme přiletěli kolem páté hodiny tamního času, který je posunutý o sedm hodin oproti času našemu (tzn. v Limě je o sedm hodin méně než v Praze, v zimním období pouze o šest). Protože jsem byla jediná, kdo už dopředu opakovaně prohlašoval: „Hlavně, aby nám došly baťohy,“ bylo logické, že právě a jenom mně batoh z Amsterdamu nedorazil. Nebrali jsme to příliš tragicky. Za prvé se zavazadlo neztratilo, nýbrž se jenom nestihlo v Amsterdamu v krátkém čase přeložit z jednoho letadla na druhé a za druhé jsme nemuseli ztvrdnout v Limě (jak jsem se s hrůzou obávala) a mohli odjet do Huarázu do hor. Společnost KLM totiž slíbila, že mi batoh do Huarázu doručí.

 

Ještě na letišti jsme se sešli se Zuzkou, která zdárně přežila hostel v Madridu i let (prý téměř bez jídla, na rozdíl od nás, kteří jsme byli po mnoha chodech přecpaní). Vyměnili jsme si asi 500 dolarů v letištní směnárně. Za jeden dolar jsme dostali 2,77 solů (zdejší měna se jmenuje nuevo sol). Ještě jsem si koupila v letištním automatu poprvé a naposledy Inca Colu - typický peruánský nápoj, který chutná jako žvýkačka a mohli jsme vyrazit. Vzali jsme si taxíka za 45 solů a nechali se převézt k autobusovému nádraží společnosti Movil tours, kde na nás i se zakoupenými jízdenkami do Huarázu, čekali Markéta s Pepou. Jedna jízdenka za 50 solů. Noční přejezd, sedadla tzv. semicama, což znamená něco jako polopostel (polohovací sedadla).

 

Měli jsme trochu času, tak jsme se rozhodli dojít si do hypermarketu koupit něco k zakousnutí. Jelikož se nikdo nechtěl tahat s batohama, nechali jsme je zadarmo, po předložení jízdenky, v autobusové úschovně, kde jsme si je pak asi tři čtvrtě hodiny před odjezdem zase zdárně vyzvedli. Před jedenáctou jsme odjížděli a v autobuse jsme dokonce dostali i večeři

 

 

Text/foto: Kristýna BartůňkováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Peru - můj splněný sen XI.
Publikováno: 19.1.2011
Konečně nastal den odjezdu z předraženého Machu Picchu. Ještě před týdnem jsem si pochvalovala, že přivezu zpátky do Čech nějaké dolary a teď jsem si nebyla jistá, jestli vyjdu s tím, co mám.

Peru - můj splněný sen XII.
Publikováno: 26.1.2011
V Cuscu jsme si nechali jeden den na prohlídku města a jeho okolí. Večer jsme se měli rozdělit s Markétou a Pepou, kteří chtěli vidět ještě Pisac, protože měli dost času. My ostatní jsme se měli přes noc přesunout k jezeru Titicaca.

Peru - můj splněný sen XVI.
Publikováno: 23.2.2011
Poslední zastávkou na naší cestě byl Národní park Paracas a ostrovy Islas Ballestas. Z Arequipy do Pisca jsme dorazili později než jsme předpokládali, a tak jsme dostali trochu strach, abychom ještě stihli poslední loď odjíždějící k ostrovům Islas Ballestas, na které jsme se všichni těšili.

Skandinávie 2012 IX. - Utvorda a cesta zpátky
Publikováno: 13.5.2013
Ve Skandinávii jsme toho za krátkou dobu našeho pobytu už mnoho viděli. Navštívili jsme švédské národní parky Skuleskogen a Sarek, norský národní park Svartisen a teď jsme se chystali završit naši cestu. Poslední bod, na kterém jsme se zastavili na delší dobu, než jsou dvě hodiny, se jmenuje mys Utvorda.

Bolívie – Copacabana a Isla del Sol
Publikováno: 12.9.2016
První město v Bolívii, které navštíví cestovatel jedoucí pozemní cestou z Peru, je většinou Copacabana. Pokud ne, měl by určitě návštěvu zvážit. Když městu odpustíme povinný a zbytečný poplatek 2 BOB (1 BOB = cca 3,5 Kč), je Copacabana hezké a klidné místo k odpočinku, umocněné požitkem při pohledu na jezero Titicaca. Město je malé, což dodává tomuto malebnému jezernímu letovisku neuvěřitelné kouzlo a dá se zde dlouze procházet a vychutnávat si jej.

Bolívie – Uyuni a solná pláň
Publikováno: 10.10.2016
Když na terminálu ve městě Cochabamba zjistíme, že se autobusové společnosti rozhodly stávkovat, trochu nám to naruší následující plány. V Bolívii stávky nejsou nic neobvyklého. Jsme tady druhý týden a už zažíváme druhou. Zaměstnanci i samotní obyvatelé tuto věc berou sportovně a nějak je to neznepokojuje. Bylo nám několikrát sděleno, že taková stávka bývá nejméně na tři dny. A poslední autobus z tohoto terminálu vyjíždí v 18.00, pak se stávkuje! Některé spoje byly přesunuty, jiné úplně vyškrtnuty. Stejně jako doprava do města Potosí, kam máme namířeno. Narychlo měníme plány a odjíždíme jediným a posledním autobusem do Uyuni.

Peru: Leymebamba a Cajamarca
Publikováno: 3.3.2022
Cajamarca se proslavila jako místo, které znamenalo konec pro mocnou inckou říši. Poslední incký vůdce Atahualpa zde byl poražen Franciscem Pizzarem a později popraven na hlavním náměstí.

Peru: město věčného jara Trujillo a okolní archeologická naleziště
Publikováno: 10.3.2022
Město Trujillo se nachází v pouštní oblasti v blízkosti Tichého oceánu, bylo založeno v roce 1534 a také dobře opevněno, aby odolalo útokům pirátů. A dokonce prý bylo v době nezávislosti Peru i jeho prozatímním hlavním městem.

Peru: Cotahuasi – prý nejhlubší kaňon světa
Publikováno: 17.3.2022
V Peru jsme se rozhodovali, zda navštívíme kaňon Colca nebo Cotahuasi. Podle některých měření je Cotahuasi hlubší, podle jiných zase vítězí Colca. Možná je to jen soutěžení o to, kam nalákat více turistů. Oba kaňony dosahují hloubky kolem 3 500 metrů a jejich řeky si razí cestu andskými vrcholy s nadmořskou výškou až 6 000 metrů a končí v Tichém oceánu. A v obou kaňonech lze spatřit vzácné kondory andské.

Peru - můj splněný sen IX.
Publikováno: 5.1.2011
Třetí den treku Salcantay jsme pojali odpočinkově. Cesta začala docela příjemně. Procházeli jsme okolo velkého množství všudypřítomných bromélií, vysokých přesliček, bambusů a dalších rostlin.

Peru - můj splněný sen VIII.
Publikováno: 29.12.2010
Trek Salcantay je v některých průvodcích plánován na pět dní, v jiných na sedm. Naše skupina považovala za vhodné stihnout jej v co nejkratším čase, protože na tom závisely naše další cesty.

Peru - země bohatého kulturního dědictví
Publikováno: 25.11.2008
V Peru najde cestovatel vše - fascinující archeologická naleziště, úchvatné amazonské deštné pralesy, nekonečná pustá pobřeží, různorodé obyvatelstvo, ještě různorodější divokou přírodu a také jednu z nejlepších kuchyní na kontinentu.

Mnichov
Publikováno: 27.6.2010
Mnichov leží v podhůří Alp na řece Isar a je třetím největším německým městem. Je hlavním městem spolkové země Bavorsko.

Peru - můj splněný sen II.
Publikováno: 17.11.2010
Po příletu do Peru jsme se přesunuli z Limy do hor. Do Huarázu, který leží v nadmořské výšce 3091 m, jsme dorazili asi v sedm hodin ráno.

Peru - můj splněný sen III.
Publikováno: 24.11.2010
Ráno jsem si jela na nádraží autobusu pro batoh, který mi jako jediné z naší skupiny do Limy nepřiletěl. Po několika telefonátech na letiště jsme byli s KLM dohodnuti, že dneska přijede ranním autobusem.

Peru - můj splněný sen IV.
Publikováno: 1.12.2010
Jako náš první trek v Peru, v Cordilleře Blance, jsme si vybrali známý a často navštěvovaný trek údolím řeky Santa Cruz. Podle průvodce je optimální doba pochodu 4 dny a vzdálenost od počátečního do konečného bodu 50 km. My jsme si naplánovali prodloužení o jeden den výstupem do základního tábora hory Alpamayo.

Peru - můj splněný sen V.
Publikováno: 8.12.2010
Druhý den treku Santa Cruz jsme vstali v relativně časnou hodinu a zjistili, že neprší, ba naopak je pěkné, slunečné počasí. Vojta s Milanem si dokonce dopřáli koupel v ledové říčce. Cesta dál už stoupala velmi mírně, chvílemi i poklesávala, takže se nejednalo o žádný extrémně náročný pochod.

Peru - můj splněný sen VI.
Publikováno: 15.12.2010
Další den treku začal pro Milana neslavně. Ráno totiž zjistil, že mu někdo přes noc odcizil trekové hůlky. Před výstupem do sedla to nebylo zrovna veselé, leč, nedalo se nic dělat.

Peru - můj splněný sen VII.
Publikováno: 22.12.2010
Když jsme se vrátili z treku Santa Cruz, bylo zrovna Pondělí velikonoční, ale všichni v Huarázu pracovali. Koupili jsme si jízdenky do Limy a řešili další přesun z Limy do Cusca, kde naše cesta pokračovala.


Souvisejicí fotogalerie

Peru
Peru coby typická jihoamerická země rozněcuje představivost jako málokteré místo na světě. Země v...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

2.7.2022
Vydejte se na výlet a poznejte tajemství slovenské přírody s novou aplikací Lesmír, která simuluje skutečného průvodce. Naviguje vás po trase vybrané „lesmírné“ stezky.  
29.6.2022
Evropská environmentální agentura sestavila žebříček nejkvalitnějších vod na koupání v rámci Evropské unie. Dobrou zprávou je, že až 85% evropských měst má vodu na koupání v excelentní kvalitě. Jak obstály jednotlivé krajiny resp. lokality, se dozvíte v následujících řádcích.
28.6.2022
Aktuální ročník festivalu Hudební léto nabídne 10 nezapomenutelných koncertů a uměleckých vystoupení z různých hudebních žánrů. Příznivci kvalitní hudby se opět můžou těšit na bohaté kulturní léto v lázeňském městě Trenčianské Teplice.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 4. 7. 2022
svátek:Prokop
dnes:
pondělí 4.7.
18 °C
zítra:
úterý 5.7.
19 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X