www.infoglobe.cz » Maďarsko: městečko Mosonmagyaróvár I.

Maďarsko: městečko Mosonmagyaróvár I.

Publikováno: 10.4.2023
Na soutoku Mošonského Dunaje a řeky Litavy, nedaleko hranic Slovenska, leží krásné městečko s domy postavenými převážně v barokním a klasicistním stylu. Toto městečko nese jméno Mosonmagyaróvár. Vzniklo v roce 1939 spojením sídel Moson a Magyaróvár.

Jarní čtení vám přináší:

spoločnosť V-spoj s.r.o.

Dějiny tohoto městečka se začaly psát v severozápadní části Maďarska, v oblasti Podunají. Tato oblast, známá jako krajina s rozsáhlými močály, měla jen jednu úzkou část vhodnou pro přechod obyvatelstva. A právě ta ležela na místě, kde o několik století později vznikly základy současného města.
Středověké centrum města
Bohatá historie
Význam této lokality byl v minulosti velmi důležitý. Svědčí o tom i fakt, že byla součástí Jantarové cesty, která spojovala Baltské moře se Středozemním. Přechod znali již Římané, kteří si zde postavili vojenské sídlo (hrad) a "město" nazvané Ad Flexum. Sídlo zabraňovalo průnikům bojových kmenů ze severu. Kromě tohoto vojenského významu mělo město i obchodní funkci, a to při výměně zboží mezi Římany a barbarskými kmeny. Postupem času se ze sídla a města Římanů stala dvě městečka.

latinské nápisy

První Magyaróvár, nebo slovensko uherský Starhrad a druhé Moson, slovensky Mošon. Díky strategické poloze byla střediskem bohatých obchodníků se zemědělskými komoditami, a také se stala významným tržištěm celé země. Obchodování sem přilákalo mnoho cizinců, přičemž někteří se zde usadili. S obyvatelstvem přibývaly i počty hostinců a domů na přespání (nynější hotely), které i dnes dávají městečku nevšední tvář. Během vlády Arpádovců se obě města velmi rychle rozvíjela. Stavěly se zde kamenné domy i kostel. Hrad, který byl součástí nezaměnitelného koloritu města a po desetiletí odolával různým útokům, byl nakonec v roce 1271 dobyt českým panovníkem Přemyslem Otakarem II. Tato památka byla zničena.

stará továrna

Ani po čase a nástupu několika Uherských králů na trůn k obnovení hradu nedošlo, protože to nepovažovali za nutné. V roce 1354 získalo město výsadu svobodného královského města. Hrad i s hradním panstvím se stal majetkem rodu Habsburků. Po slavné bitvě u Moháče v šestnáctém století bylo město vpádem turků vypáleno. Plamenům podlehly mnohé vzácné budovy i městský archiv. Rod Habsburků se rozhodl zdevastované město a vypálený hrad znovu vybudovat za pomoci italských mistrů. Město se stalo předsunutou baštou obrany tehdejšího Rakouska. V 16. století ještě zůstaneme, protože městu přineslo výrazné změny i z náboženského hlediska. Ve výrazné míře ho začaly ovlivňovat reformy Martina Luthera. V roce 1546 se již většina obyvatel hlásila k reformované církvi, ale přibližně o století později byla tato církev zakázána.

středověké centrum města
Teprve v 18. století hrad definitivně ztratil vojenský význam. Město proslulé trhy se zvířaty a obilím otevřelo první gymnázium a v roce 1818 zde byla založena první vysoká škola hospodářská. V 19. století se zavedla v městečkách pravidelná železniční doprava, vydávaly se zde první městské noviny a začalo se s výstavbou největšího zbrojního závodu v rakousko-uherské monarchii. Po skončení 1. světové války byl závod demontován a přeorientován na výrobu umělých hnojiv a vláken, jako první v Maďarsku. Nové přerozdělení Evropy způsobilo to, že v roce 1939 se dvě velmi úspěšně rozvíjející se města spojila v jedno. Během druhé světové války ve městě nevznikly velké škody, takže si centrum zachovalo středověký charakter s náznaky opevnění, které můžeme obdivovat dodnes.

hrad
Jak jste se sami dočetli, historie Mosonmagyaróváru je velmi bohatá a pestrá, proto se do tohoto městečka opět zanedlouho vrátíme. Řekneme si něco o jeho památkách, neslýchaném vodním bohatství i o výletech do blízkého okolí.

GPS: 47°52'18.2"N 17°16'09.9"E

Text a foto: Oskar Mažgút

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Název: *
Obsah: *
Nick: *
E-mail:
Kontrolní číslo: *
* Povinná položka

Souvisejicí články

Maďarsko: Putování I. - cíl prodloužených víkendů
Publikováno: 1.8.2008
Pětidílná výprava po Maďarsku je inspirativním povídáním o zajímavých místech, stylu života i historii státu, který má s naší vlastí společného více, něž bychom očekávali. První díl je věnován otázce, proč Maďarsko vůbec navštívit, proč se nebát cestování na vlastní pěst a naučíme se i pár základních slovíček...

SR: Nový cyklomost přes Dunaj
Publikováno: 11.4.2023
Slovensko a Maďarsko už brzy spojí další cyklomost přemosťující obce Dobrohošť s Dunakiliti, který bude součástí evropské cyklosítě EuroVelo 6 pozůstávající z desítek tisíc kilometrů cyklistických tras.

Maďarsko: městečko Mosonmagyaróvár II.
Publikováno: 17.4.2023
Zatímco v minulé části jsme se zahloubali do historie města ležícího v krásné oblasti Podunají, dnes si povíme více o historických dominantech, nebo až ikonách města. Pozornost zaměříme i na cestovní ruch. Mosonmagyaróvár každoročně navštíví mnoho turistů z blízkého i širokého okolí.

Maďarsko: Královské město Székesfehérvár
Publikováno: 3.4.2023
Přibližně stotisícové město na cestě směrem k Balatonu má v maďarských dějinách výsadní postavení jako místo korunovací uherských králů. S jeho moderní současností jsou zase spojeny známé značky Videoton nebo Ikarus.

Maďarsko: Győr – starobylé živé město
Publikováno: 27.3.2023
Město Győr se nachází nedaleko hranic Slovenska, na půli cesty mezi Vídní a Budapeští. Díky ideální poloze, množství architektonických, kulturních i přírodních skvostů patří mezi oblíbená místa cestovatelů.

Maďarsko: Budapešť – poklad blízko Slovenska
Publikováno: 21.1.2023
Pokud nechcete cestovat někam moc daleko a rádi byste se podívali do krásného města, Budapešť je pro vás ideálním řešením. Z Prahy je to totiž jen něco málo přes 500 kilometrů autem. Nebo můžete jet vlakem, jízdenky koupíte už kolem 600 korun.

Rakousko, Burgenland: Rust – městečko čápů a lahodných vín
Publikováno: 25.3.2015
Krásné letní dny jsou pro návštěvu malebného městečka Rust ležícího na břehu stepního Neziderského jezera (německy Neusiedler See, maďarsky Fert) jako stvořené.

Maďarsko: Budapešť - tepající metropole na Dunaji - VIDEO
Publikováno: 30.12.2014
Vystupuji po několikahodinové pohodové cestě z vlaku na konečné stanici Budapest Keleti Pályaudvar a už příjezdová hala nádraží mě nutí vylovit z batohu foťák. Jen škoda, že už zde člověk nepotká parní lokomotivu, musela to být nádhera. Večerní lehký opar jen podtrhuje monumentální atmosféru. Zůstanu zde dvě noci předtím, než odletím na Srí Lanku, a mám štěstí, protože se mi povedlo najít velice příjemné ubytování přes AirBnb přímo v centru města. Za 300 korun za noc...

Maďarsko: Komárom – město na pravém břehu Dunaje
Publikováno: 23.10.2013
Kdysi jedno město na Dunaji, dnes dvě samostatná města, ve dvou různých státech. Jedno na Slovensku - Komárno a jedno v sousední Maďarské republice - Komárom. A právě do města Komárom se dnes vydáme za poznáním jeho krás a bohaté historie.

Maďarsko: Šopron – středověk obklopený přírodou
Publikováno: 20.3.2023
Město Šopron leží v blízkosti západních hranic Maďarska s Rakouskem a také díky tomu je město oficiálně dvoujazyčné. V dnešním článku si představíme nejen historii tohoto válkami zkoušeného místa, ale zavedeme vás také do jeho okolí, které nabízí zážitek pro oči a balzám pro duši.

Maďarsko: Malebné městečko Tihany – Balaton jako na dlani
Publikováno: 3.8.2021
Malebné maďarské městečko Tihany leží ve Vesprémské župě v obvodu Balatonfüred, ale takové určení polohy většině Čechů ani Slováků mnoho neřekne. Dodám tedy, že Tihany se nachází na poloostrově jezera Balaton. Teď už mnozí zcela přesně vědí, kde ho hledat.

Maďarsko: Putování IV.- města ve stepi
Publikováno: 12.9.2008
Lépe řečeno města v pustě, ale k tomu se za chvíli dostaneme. Jak jsme řekli minule, jihovýchodní část Maďarska si zaslouží samostatný prodloužený víkend, který nám přinese v mnoha směrech úplně jiné zážitky než západ této země, hlavně úplně jinou krajinu.

Maďarsko: Putování III. - stará místa, nové zážitky
Publikováno: 28.8.2008
Ještě v době mezi oběma světovými válkami se říkalo, že Maďaři se dělí vlastně na dva národy – na Budapešťany a ty, kteří v Budapešti nežijí, „vidéki emberek“, venkovany. Toto rozlišení bylo dáno skutečně propastnými rozdíly mezi hlavním městem a zejména malými maďarskými vesnicemi – dnes už samozřejmě neplatí, ale ani tehdy se nevztahovalo na obyvatele maďarských měst.

Maďarsko: Putování II. - v Budapešti se neztratíme II.
Publikováno: 11.8.2008
Budapešť, hlavní město Maďarska, je opravdu, jak jsme tu řekli minule, možná napoprvé lépe absolvovat s nějakým cestovním zájezdem, při němž okružní jízda nevynechá nejpodstatnější zajímavosti. Avšak pokud se v ní ocitnete bez doprovodu, Čech se tu poměrně snadno orientuje.

Maďarsko, Ostrihom: kráska na pravém břehu Dunaje – VIDEO
Publikováno: 24.7.2022
V dnešním článku navštívime trochu opomínané město, které důvěrněji znají hlavně obyvatelé Štúrova a okolí. Je jím maďarský Ostrihom, který nabízí nejen přeshraniční nákupy, vyhlášené cukrárny a restaurace, ale hlavně množství pozoruhodných kulturních památek.


Souvisejicí fotogalerie

Maďarsko: Budapešť – paprika, folklór, UNESCO
Když se řekne Budapešť, co si představíte? Jednou z věcí, které vás zajisté napadnou, bude krásná...

Maďarsko: Budapešť – srdce země
Budapešť, město hrdě se tyčící na Dunaji, nabízí svým návštěvníkům jedinečnou atmosféru, okořeněn...

Dunakiliti – malebný ostrov obklopený vodou
Na severním cípu Malého Žitného ostrova se nachází maďarská obec Dunakiliti, ohraničená vodami Du...

Maďarsko: Tropicarium Budapešť
Tropicarium s největším mořským akváriem ve střední Evropě určitě okouzlí nejen vaše ratolesti, a...


Souvisejicí videa

 
Maďarsko: Budapešť, metropole složená ze tří měst
Budapešť je hlavním městem Maďarska a se svými zhruba 1,75 miliony obyvatel 9. největším městem E...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Z lásky

15. 4. – 30. 6. 2023
1. cena:
Láskyplný balíček
2. cena:
Láskyplný balíček
3. cena:
Láskyplný balíček
1. cena redakce:
Láskyplný balíček
2. cena redakce:
Láskyplný balíček
3. cena redakce:
Láskyplný balíček

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

30.5.2023
Opět vám přinášíme zajímavý žebříček měst. Tentokrát vám představíme nejbohatší města světa, z pohledu počtu nejbohatších lidí žijících na jednom místě. Do studie byli započítáni nejen milionáři, stomilionáři nebo miliardáři žijící v jednom městě, ale důraz se kladl i na globální a realitní význam daných lokalit.
27.5.2023
Také toto léto se můžete těšit na množství akcí nebo novinek, které spolu s obrovským přírodním potenciálem, kulturním bohatstvím a kvalitou poskytovaných služeb zaručí, že region Horehroní se stane pro turisty oblíbenou dovolenkovou destinací.
24.5.2023
Nenechte si ujít tradiční noční výstup na hrad Bezděz v sobotu 27. května od 19-té hodiny. Čeká na vás bohatý doprovodný program, ukončený fantastickou ohňovou šou.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 30. 5. 2023
svátek:Ferdinand
dnes:
úterý 30.5.
14 °C
zítra:
středa 31.5.
12 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X