www.infoglobe.cz » Nový Zéland VI: Wellington

Nový Zéland VI: Wellington

Publikováno: 9.5.2012
Do Novozélandské metropole Wellingtonu jsme dorazili navečer. Měli jsme zde domluvený nocleh u jednoho Angličana z Couchsurfingu. Jmenoval se Mark a na Novém Zélandu žije už asi 6 let. Bydlel v jižní části města zvané Kilbirnie, z centra města bylo nutné vzít autobus, který jel přibližně půl hodiny.

Po milém uvítání a představení jsme vyprávěním o všem možném strávili velmi příjemný večer, a protože jsme byli po 4denním treku docela unavení, rychle jsme usnuli.

Na druhý den ráno jsme vyrazili na prohlídku města. Wellington je již na první pohled malebné město táhnoucí se podél mořského zálivu s dřevěnými viktoriánskými budovami. Druhé největší město NZ, které čítá bezmála 400 000 obyvatel, je sídlem parlamentu a centrem kultury. Zde se začaly psát dějiny Nového Zélandu, když sem v roce 1840 připluli první evropští osadníci. Oproti Aucklandu na nás Wellington zapůsobil mnohem příjemnějším dojmem. Zřejmě proto, že moderní zástavba se zde mísí s klasickou viktoriánskou architekturou.

Pohled na centrum z Victorie

Protože jsme už asi byli zvyklí hodně chodit, rozhodli jsme se, že nepojedeme autobusem, ale půjdeme pěšky směrem na kopec Victoria. Odtud je nádherný výhled jak na centrum města, tak i na druhou stranu směrem k letišti. Potom, co jsme se náležitě pokochali, jsme se vydali směrem dolů do centra. Prošli jsme se po nábřeží cestou k městské radnici a následně k budově parlamentu. Tady jsme se rozdělili. Já jsem se rozhodnul k návštěvě parlamentu, která byla k mé spokojenosti zdarma. Dita zvolila návštěvu muzea Te Papa, které je bezesporu velice zajímavé a má toho spoustu co nabídnout - počínaje historií NZ, přes maorskou sbírku, problémy vulkanické a geotektonické aktivity až po současné novozélandské umění.

kostel sv. Pavla

Komplex parlamentu je tvořen celkem třemi budovami, z nichž největší pozornost upoutá tzv. budova Včelínu (skutečně má tvar úlu). Celým komplexem nás provedla jedna postarší paní, jejíž čisté angličtině bylo skvěle rozumět (pravděpodobně se jednalo o Angličanku žijící na NZ), čímž se pro mě výklad stal velmi zajímavým. Kromě jiného jsme se dozvěděli i o technice, jakou se budova stavěla. Tato technika, která se využila i při stavbě několika budov ve Velké Británii, má za úkol zvýšit stabilitu budovy tak, aby byla schopná vydržet otřesy země o velikosti až 7 stupňů Richterovy škály.

radnice

Po absolvování prohlídky jsem se šel ještě podívat do starého kostela sv. Pavla, který se nachází nedaleko budovy parlamentu. Zvenku by si ho člověk ani nevšimnul, nicméně pozornost bezesporu upoutá jeho výrazný interiér, který představuje pěknou ukázku anglické gotiky vypracované ve dřevě. Zrovna zde hrála příjemná varhanní hudba, takže jsem neodolal a na chvíli se ponořil do hudebního opojení.

Prohlídku města jsem zakončil tím, že jsem se přidal k Ditě v muzeu Te Papa. Bohužel, na prohlídku muzea mi zbylo už asi jen něco málo přes hodinu (zavírali v včelín18h). Prošel jsem si tedy v rychlosti jen asi 2 - 3 oddělení, což je pouze nepatrný zlomek toho, co Te Papa nabízí. Nijak zvlášť mě to však netrápilo, protože v mnoha ohledech se toto muzeum podobalo Aucklandskému muzeu (Auckland Museum), které jsem si prošel celkem důkladně.

Po "zavíračce" jsme se rozhodli nakoupit nějaké jídlo, jelikož další den jsme měli v plánu přeplout na Jižní ostrov a vydat se na pobřežní trek Abela Tasmana. Večer jsme ještě využili připojení k internetu a zařídili veškeré potřebné rezervace na dopravu autobusem i tzv. aquataxíkem, který nás měl po skončení treku odvézt zpět na začátek.

Ráno jsme museli vstát poměrně brzy, protože náš trajekt odplouval již před půl devátou a bylo nutné se odbavit alespoň 45 minut před odplutím. Trajekt to byl vskutku impozantní. Na palubě byly samozřejmostí bary, odpočinkové místnosti a dokonce i kino (za které se však připlácelo). Bez problémů jsme se nalodili, zamávali naposled Wellingtonu a vydali se na pohodovou tříhodinovou plavbu směr Jižní ostrov.

Text/foto: Vojtěch BližňákDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Nový Zéland I: Před odletem
Publikováno: 4.4.2012
Každý z nás má určitý životní sen, který si buď splní, nebo o něm jen celý život sní. Mým snem bylo spatřit alespoň jednou v životě ráj na zemi, který je téměř nedotčený lidskou činností – a tento ráj se nazývá Nový Zéland. Jsem rád, že patřím do té skupiny lidí, kteří si svůj sen splnili, a to i za cenu, že bylo nutné sáhnout hlouběji do peněženky.

Nový Zéland: cestování po ostrově II.
Publikováno: 1.6.2013
Právě mi napsal kapitán z lodi z Bay of Island, tak jsem sebou musela hodit a projet to do Wellingtonu, co nejrychleji. Cestu jsem měla plánovanou na dva dny, ale za den se mi podařilo dostopovat až do Pictonu. Takže jsem byla u kapitána o den dřív a ten mě zavezl z jihu Severního ostrova až do Bay of Island, kde jsme na motorové lodi strávili příjemný týden.

Nový Zéland: cestování po ostrově I.
Publikováno: 25.5.2013
Můj sen. Odjakživa jsem chtěla jet na Nový Zéland. Byl jako magnet po všechny ty roky a konečně jsem ho uskutečnila. A tak jsem si koupila letenku, naplánovala trasu, sbalila si věci, zamávala a vyletěla za opravdovým dobrodružstvím!

Nový Zéland XII.: Queenstown a odlet domů
Publikováno: 20.6.2012
Poslední den našeho výletu před odletem do Aucklandu byl vyhrazen prohlídce města Queenstown. Město se svými 23 000 obyvateli má skvělou polohu - leží v esovitém prohnutí jezera Wakatipu mezi prudce se zvedajícími horami.

Nový Zéland XI: Milford Sound trek II
Publikováno: 13.6.2012
Noc strávená v chatě nebyla, alespoň pro mě, nikterak příjemná. Jednak zde lítalo několik zbloudilých "Sandflyes" a jednak v ložnici stále někdo chrápal. To se dalo asi očekávat, protože všech 40 lidí bylo rozděleno jen do dvou místností.

Nový Zéland X: Milford Sound trek I
Publikováno: 6.6.2012
Ráno jsme se vzbudili do deštivého dne. Protože jsme tento den měli vyhrazený pro přesun z ledovce Fox do Queenstownu v jižní části Jižního ostrova, byli jsme nuceni si sbalit všechny věci.

Nový Zéland IX.: Punakaiki + NP Westland Tai Poutini
Publikováno: 30.5.2012
Aquataxi nás dovezl zpátky na začátek treku, kde jsme přestoupili na autobus směr Nelson. Zde jsme měli v plánu přespat v jednom z místních hostelů a dokoupit potraviny na naši další cestu. Nelson, který je známý svým ovocnářstvím, vinařstvím a hlavně pivovarnictvím, představuje během hlavní turistické sezóny jedno z nejživějších měst NZ.

Nový Zéland VIII.: NP Abela Tasmana II.
Publikováno: 23.5.2012
Naše toužebné očekávání lepšího počasí se vyplnilo. Probudili jsme se do krásného slunečného rána – člověk by ani neřekl, že předcházející den zde byla celodenní průtrž mračen. Byli jsme moc rádi, protože jsme měli dnes v plánu vyrazit na 3 denní trek – Pobřežní cestu Abela Tasmana.

Nový Zéland VII: NP Abela Tasmana I.
Publikováno: 16.5.2012
Trajekt doplul do malého městečka Picton, odkud jsme měli rezervovaný autobus společnosti InterCity v rámci našeho „Travel Pass“ do Nelsonu. Zde jsme pak měli přibližně hodinu na další a pro dnešek poslední přestup na autobus, který nás měl dovést na začátek Pobřežní cesty v NP Abela Tasmana – do Marahau.

Nový Zéland V: NP Tongariro
Publikováno: 2.5.2012
Naše očekávání pěkného počasí se nám vyplnilo. Z jednoho z místních hostelů v Taupu, kde jsme strávili poslední noc, byl nádherný výhled na zasněžené vrcholky sopek v Národním parku (NP) Tongariro, tyčící se nad jezerem Taupo.

Nový Zéland IV: Waiotapu, Taupo
Publikováno: 25.4.2012
Druhý den ráno jsme měli namířeno do další termální oblasti zvané Waiotapu ležící asi 27 km jižně od Rotorui. Náš původní plán byl takový, že z Rotorui pojedeme dále už jen stopem a busy budeme využívat spíše výjimečně.

Nový Zéland III: Rotorua
Publikováno: 18.4.2012
Naší první zastávkou po Aucklandu bylo podle plánu město Rotorua představující oblast geotermální aktivity a centrum maorské kultury. Do Rotorui jsme přijeli kolem poledne autobusem společnosti InterCity (cesta z Aucklandu trvala cca 4 hodiny) a již při příjezdu na nás dolehlo její magické kouzlo v plné síle.

Nový Zéland II: Přílet do Aucklandu
Publikováno: 11.4.2012
Po pětihodinové jízdě autobusem přijíždíme na vídeňské letiště Schwechat, kde máme cca dalších 5 hodin do odletu. Let z Vídně do švýcarského Zürichu byl poměrně rychlý a bezproblémový ve srovnání s dalšími dvěma lety.


Souvisejicí fotogalerie

Nový Zéland – za prací i za přírodou
Nový Zéland se nachází na jižní polokouli, roční období jsou tedy přesně obráceně. To znamená, že...


Souvisejicí videa

Nový Zéland, Cape Kidnappers – hnízdiště terejů
Příjemné procházky, skalní útvary i hluboké rokle se vám budou líbit v každém ročním období, ale ...

Auckland – metropole Nového Zélandu
Auckland je většinou to první, co turisté z Nového Zélandu vidí. I tady najdete pozůstatky sopečn...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Česká krajina

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

2.6.2020
Je téměř neuvěřitelné, že ještě dnes máme u nás, uprostřed hustě zalidněné Evropy, přímo za branou metropole zelený nepřerušený lesní koridor dlouhý 100 kilometrů – pohoří Brdy.
1.6.2020
Slezskoostravský hrad ožije živou hudbou od 19. 6. do 18. 7.2020! Téměř dvě desítky kapel zahrají v pokoronavirové premiéře. Těšit se můžete na jednodenní koncerty zvučných jmen – Monkey Business, Chinaski, David Koller, Pokáč, Wohnout, Bára Poláková, Anna K., Kali a Peter Pann. Z tvrdších žánrů to budou kapely Citron a Lautr, Trautenberk, Horkýže Slíže, Zakázaný ovoce, Vypsaná fixa. Specialitou pak bude minifestiválek Metal!!!, kde zahrají lokální kapely Malignant Tumour, Silent Stream of Godless Elegy, Antigod, Primary Resistance, Postcards from Arkham, Dead Carnage a přespolní budějičáci Gutalax.
29.5.2020
Dnes vám přinášíme druhou část těch nejzajímavějších mezinárodních nebo světových dnů podle kalendáře (měsíce červenec až prosinec).
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - TANZANIE (ZANZIBAR):

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 2. 6. 2020
svátek:Jarmil
dnes:
úterý 2.6.
21 °C
zítra:
středa 3.6.
21 °C