www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » Brno: moravská jednička, česká dvojka - VIDEO

Brno: moravská jednička, česká dvojka - VIDEO

Publikováno: 17.5.2011
Druhé největší město České republiky a zároveň největší moravská metropole - to je ve zkratce Brno. Brno je od pradávna také synonymem rivality s Prahou a Pražáky, jejich mentalitou, ale též mluvou.

Prágl vs. díra pod Špilasem

Ať už jste kdekoliv v Česku, vždy bezpečně rozeznáte člověka z Prahy a ty, kteří za svůj domov považují Brno. Hranice mezi Českem a Moravou by na téže HIGHWAY mohlo být Velké Meziříčí. I když lidi z „Velmezu“ se jednoznačně řadí k Moravě a do Prahy jezdí většinou jen za byznysem.

Narodila jsem se v Praze, Prahu miluju a tak léta pozorně sleduju rivalitu, která se do hlavního města valí po nejhorší české dálnici D1. Brno prostě žije jinak a dává to Praze značně najevo. Má svůj hantec, pečlivě si ho hlídá, a dává pozor na to, aby někdo náhodou do města nepřivezl moc toho pražského „viď“.  Tahanice o to, jaká metropole hraje prim, jestli ta česká – matka měst „Prágl“ nebo ta moravská „Díra pod Špilasem“, ale většinou končí jen u slovního špičkování. I když tu a tam se v hospodě nebo na fotbale strhne i nějaká ta bitka.

brněnské vyhlídky

Brněnští oproti pražským vždy vystupují o něco ostřeji, alespoň podle mojí zkušenosti. Pražáci přijíždějící do Brna jsou většinou na podobné „humorné slovní útoky“ připraveni. Do Brna si kromě jakési připravenosti s sebou ale bohužel přiváží také předsudky. Brněnský „hantec“ – což by se dalo charakterizovat jako poněmčená čeština, může být ale poněkud matoucí. Místo tramvají se v Brně jezdí „šalinó“, místo peněz tam platí „love“. Podobných slov, ve kterých se může Pražák v Brně ztratit, existuje celá řada.

Špilberk

vyhlídka s altánemŠpilberkŠpilberk - "zvonkohra"

Špilberk a další brněnské památky

Ten, kdo ale není zatvrzelý patriot, a nenechá se obecně platnými předsudky strhnout, bude mít Brno nejspíš rád. Je to město plné historie a moudrosti. Místo s řadou krásných míst, kde se dá bez problémů nalézt inspirace pro lidské tvoření v jakékoli oblasti.

Dominantou města a chloubou místních je hrad Špilberk. Tyčí se nad městem jako vzpomínka na svého zakladatele Přemysla Otakara II.  Na protějším kopci Petrov stojí katedrála sv. Petra a Pavla. Spolu se Špilberkem jsou obě tyto památky považovány za hlavní symboly města, které jsou v souvislosti s Brnem také nejčastěji vyobrazovány. 

chrám sv. Petra a Pavla

Podobnou historickou hodnotu jako Špilberk má ještě hrad Veveří nad Brněnskou přehradou. V porovnání se Špilberkem je ale v podstatně horší kondici. Za éry komunismu chátral, a tak mohl být veřejnosti znovu otevřen až po roce 2000. Za zmínku stojí také brněnské katakomby, které leží ukryté pod velkou částí města. Kostnice u katedrály sv. Petra a Pavla je po Paříži dokonce druhá největší v Evropě. Brno se ale pyšní i několika zámky. Nejvýznamnější je klasicistní zámek v Líšni, vedle něj jsou to pak barokní Chrlický zámek, Řečkovický, Medlánský zámek nebo zámek v brněnských Ivanovicích.

Ten, kdo tráví svůj čas v Brně a zatouží po výletu do přírody, stojí na ideálních souřadnicích. Brno je na své severovýchodní straně vstupní branou do Moravského krasu, na své jižní hranici pak volně navazuje na proslulé vinice a neodolatelné vinné sklípky. Krajina, která město obklopuje je jako stvořená pro turisty a bikery.

BrnoBrnoBrno

Brno

Doprava v Brně

Brno je metropolí se vším všudy. K dokonalosti mu chybí snad jen metro. Město je prošpikováno třinácti tramvajovými linkami, stejným počtem trolejbusových linek a desítkami linek autobusových. Tramvaj ale zůstává dopravním prostředkem číslo jedna. Letadla přistávají na letišti v Tuřanech.

Text/foto/video: Klára Svobodová

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Brno – hlavní město Moravy VI
Publikováno: 6.4.2016
V minulém díle jsme si prohlédli budovu Staré radnice. Po pár krocích od ní jsme mohli obdivovat další krásnou památku. Ocitli jsme se totiž na historickém náměstí zvaném Zelný trh.

ČR, Pavlov: kde vinaři drží pospolu - VIDEO
Publikováno: 28.1.2014
Pavlov jsme s kamerou navštívili v parném létě, abychom za krásného počasí zjistili, čím je tohle romantické zákoutí jižní Moravy zajímavé? Vinaři z téhle malé vesničky zvané Pavlov byli totiž prvními v regionu, kdo spojili své síly, aby proslavili víno z Pálavy široko daleko.

ČR, Brno – hlavní město Moravy V
Publikováno: 30.3.2016
V našem putování po starodávných uličkách Brna budeme pokračovat i dnes. Prohlédli jsme si chrám sv. Jakuba a zakrátko jsme se dostali na velké centrální náměstí Svobody, kdysi nazývané také jako Dolní trh. Rušné náměstí trojúhelníkového tvaru nás přivítalo poměrně hlučným způsobem.

ČR, Brno – hlavní město Moravy IV
Publikováno: 23.3.2016
Po návštěvě dominanty města Brna – hradu Špilberk jsme se přes stejnojmenný park vrátili na Husovu ulici. Naproti parku stojí budova Moravské galerie, která je druhým největším muzeem umění v České republice.

ČR, Brno – hlavní město Moravy III
Publikováno: 16.3.2016
Postupně jsme se spletí cestiček lemovaných mohutnými listnatými stromy dostali k jedné ze vstupních bran hradu Špilberk, který patří mezi nejvýznamnější památky Brna. Tato pamětihodnost z druhé poloviny 13. století se nachází na stejnojmenném kopci.

ČR, Brno – hlavní město Moravy II
Publikováno: 9.3.2016
Metropole Moravy nás přivítala krásným slunečným dnem. Vydali jsme se vstříc poznání historických památek města. Jako první jsme navštívili katedrálu svatého Petra a Pavla.

ČR, Brno – hlavní město Moravy I
Publikováno: 2.3.2016
Po delším čase se vydáváme do druhého největšího města České republiky, do Brna. Toto historické „hlavní město“ Moravy leží na soutoku řek Svratka a Svitava a v průběhu časů se stalo významným centrem kultury, justice a vzdělanosti.

ČR, Černá Hora – městečko piva
Publikováno: 26.11.2015
V okrese Blansko (asi 20 kilometrů od Brna na jižním okraji Boskovické brázdy) se nachází přibližně dvoutisícové městečko Černá Hora, které je obklopeno krásnými lesy. Tato obec je známá hlavně místním pivovarem. Kromě něj se ale podíváme i na další zajímavá místa, která byste rozhodně neměli vynechat.

ČR, Moravský kras – Kateřinská jeskyně
Publikováno: 14.10.2015
Poté, co jsme dorazili do Skalního mlýna, lokality nedaleko okresního města Blansko, která je považována za vstupní bránu do Moravského krasu, jsme navštívili Dům přírody a následně jsme si prohlédli i jeho blízké okolí. Hned za touto nově otevřenou expozicí se nacházela cesta vedoucí ke Kateřinské jeskyni.

ČR, Blansko – Skalní mlýn
Publikováno: 7.10.2015
Poté, co jsme si představili novou interaktivní expozici v Domě přírody Moravského krasu, se přesuneme o pár metrů dál. Řekneme si o naší výchozí lokalitě zvané Skalní mlýn, která je výjimečná hned z několika hledisek.

ČR, Brno – zoologický ráj v metropoli Moravy
Publikováno: 1.1.2017
Druhé největší město České republiky kromě nádherných památek, přírodních unikátů či architektonického skvostu zapsaného v seznamu UNESCO nabízí i výlet do říše zvířat, kam se dnes vydáme i my.

ČR, Teplice nad Bečvou – Hranická propast
Publikováno: 14.12.2016
Poté co jsme minulý týden začali procházku po lázeňském areálu obce Teplice nad Bečvou (na levém břehu Bečvy), se dnes přesuneme na pravý břeh, abychom po krátkém turistickém výstupu mohli naplno obdivovat nejhlubší propast na světě.

ČR, Blansko: Dům přírody Moravského krasu
Publikováno: 30.9.2015
Jen před pár dny otevřeli v srdci Moravského krasu (v místě spojení Suchého a Pustého žlebu) u lokality zvané Skalní mlýn jedinečnou stálou interaktivní expozici – Dům přírody Moravského krasu, která vás provede historií a vývojem této oblasti vskutku netradičním způsobem.

ČR: Hradec Králové - architektonický skvost
Publikováno: 21.10.2014
V Hradci jsem se poprvé ocitl při cestě z focení v Orlických horách a hned v první chvíli jsem si město zamiloval. Vystoupil jsem z auta, rozhlédl se po průčelí honosných prvorepublikových domů, pohlédl několika lidem do tváře a věděl jsem, že tu určitě nejsem naposledy.

ČR: Luhačovice - Valašsko pravé - lázeňské
Publikováno: 9.9.2011
Jestliže naše zastavení v několika lázeňských městech vypovídala spíše o tom, že lázeňství v Česku upadá, Luhačovice jsou v tomto ohledu výjimečné.

ČR: Klobouky u Brna - oblíbené místo T.G. Masaryka
Publikováno: 24.6.2011
Výlet do malého města ležícího v Jihomoravském kraji v okrese Břeclav, v oblasti plné vinic, lidové architektury, polí, kopců a hájů.

ČR: Svitávka - pod ochranou hradu
Publikováno: 17.6.2011
Při návštěvě Svitávky budete překvapeni skvostnými architektonickými památkami této obce, které byste zde nečekali.

ČR: Oslavany - důlní město
Publikováno: 10.6.2011
Toto menší jihomoravské město se může pyšnit zámkem, v jehož útrobách se návštěvníci dozvědí o dějinách města, ke kterému patří.

ČR: Moravská Třebová - renesanční perla
Publikováno: 3.6.2011
Přibližně desetitisícové město patří k pozoruhodným městským památkovým rezervacím, které hodno navštívit. Leží trochu stranou od frekventovaných dopravních spojení, a to možná přispělo k uchování nejen vzácných architektonických klenotů, ale i jakési staromilské atmosféry, která vládne na pěší zóně v centru města.

Víte, že? Brno - Kostnice u sv. Jakuba
Publikováno: 29.7.2012
Moravská metropole má již více jak měsíc o jedno lákadlo navíc a rozhodně ne ledajaké. Tak trochu pozapomenutý odkaz historie v podobě desítek tisíc lidských ostatků byl doslova sestaven do podoby působivé expozice, která svým rozsahem nemá ve střední Evropě obdoby.

ČR: Břestek - proleťte se v balónu za romantikou i dobrodružstvím
Publikováno: 3.8.2012
Máte chuť pokochat se pohledem na Chřiby, hrad Buchlov či zámek Buchlovice, Velehrad, řeku Moravy a Baťův kanál nebo na vrcholky Bílých Karpat z pořádné výšky? Svůj sen si můžete splnit, pokud se odhodláte podniknout vyhlídkový let balónem. V BalonCentru Břestek - a nejen tam - tuto možnost máte.

ČR: Brno - Tajuplné brněnské podzemí
Publikováno: 22.6.2012
Město Brno skrývá pod svými chodníky a domy místa, o kterých jste možná ani nevěděli, že existují. Jaká to jsou?

ČR: Brno - Žabovřesky
Publikováno: 8.6.2012
Žabovřesky patří mezi největší brněnské městské části. Dnes se o nich dozvíte něco více.

Brno
Publikováno: 27.9.2007
Brno je druhé největší město v České republice a je správním střediskem Jihomoravského kraje. Leží na soutoku řek Svratky a Svitavy. V Brně je mnoho lesů. Je významným centrem vzdělání a místem historických památek. První písemná zmínka se datuje k 10. 7. 1091 v Kosmově kronice.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Hranice – křižovatka cest
V dnešní fotogalerii se vydáme na procházku po městě Hranice, které se nachází v okrese Přerov. N...

ČR, Brno – metropole Moravy
Hlavním kulturním, společenským a vzdělanostním centrem Moravy je druhé největší město v ČR – Brn...


Souvisejicí videa

ČR, Dolní Věstonice: pálavský klenot
Vítejte na Pálavě, v Dolních Věstonicích! Nejen vínem je tenhle kraj známý. V případě Věstonic, j...

ČR: Brno - hlavní moravská metropole
Brno je po Praze druhé největší město Česka. Sídlí tam např. Ústavní soud nebo&nbs...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Česká a slovenská zima

1. 1. – 28. 2. 2021
1. cena:
Horský balíček od vydavatelství Tatrica.sk
2. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
3. cena:
Knižní průvodce z vydavatelství Dajama
1. cena redakce:
Krásný šperk od Zlatnictví MILI
2. cena redakce:
Celoroční pojištění ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakce:
Dárkový kancelářský balíček od portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.1.2021
Momentální situace stále neumožňuje volně cestovat, zažívat dobrodružství či poznávat různé kouty naší planety. A proto je ideálním řešením posadit se v pohodlí domova k počítači a prohlédnout si on-line cestovatelské besedy v podání úžasných přednášejících.
22.1.2021
Fotopublikace Slovenské hrady a zámky z nebe z autorského pera Milana Paprčky byla zpracována jako audiokniha pro seniory. Na konci minulého roku byla darovaná domovům důchodců ve formě DVD a v současnosti je již dostupná i široké veřejnosti.
20.1.2021
Časopis Krásy Slovenska, který je věnován přírodním unikátům a kulturním zajímavostem Slovenska, turistice, cestovnímu ruchu, horolezectví, jeskyňářství, ochraně přírody a tradicím, se v tomto roce „dožívá“ jubilejních 100 let.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – BHUTÁN a BANGLADÉŠ:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 26. 1. 2021
svátek:Zora
dnes:
úterý 26.1.
0 °C
zítra:
středa 27.1.
-1 °C